Information technology service management using ITIL (information technology infrastructure library)
ITIL (bilgi teknolojileri alt yapı kütüphanesi) kullanarak bilgi teknolojileri servislerinin yönetilmesi
  1. Tez No: 202628
  2. Yazar: HASAN ALİ YETİŞEN
  3. Danışmanlar: DR. MALİK KEMAL ŞİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Banking, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bilgi Sistemleri organizasyonların stratejik silahı haline gelmistir. Ancak pek çokorganizasyonda hala uygulanan geleneksel Bilgi slem Merkezi yaklasımı, bilgisistemlerinden beklenen faydanın elde edilmesini engellemektedir. Bu projede BilgiTeknolojisi stratejesi belirlenmesi ve BT proseslerinin Bilgi Teknolojileri ServislerininYönetimi kullanılarak nasıl olusturulacagı ele alınmıstır. Aynı zamanda ITIL'ın BilgiTeknolojileri servis saglayıcılarının teknolojik tabanlı kültürden müsteri tabanlı kültüregeçisde nasıl yardımcı oldugu anlatılmaktadır.Bu projenin kökü Bilgi Teknolojileri Altyapı Kütüphanesinin ne oldugu ile ortayaçıkmaktadır. ITIL Bilgi Teknolojileri Servisleri alanındaki bir çok en iyi pratikleri anlatandökümanlar toplulugudur. ITIL Degisim Yönetimi , Konfigürasyon Yönetimi, VersiyonYönetimi, Servis Masası, Olay Yönetimi, Problem Yönetimi, Kapasite Yönetimi,Ulasılabilirlik Yönetimi, Süreklilik Yönetimi, Finansal Yönetim, Servis Seviyesi Yönetimisüreçlerinde olusmaktadır.Gelistirilen uygulama ile Degisim Yönetimi ,Konfigürasyon Yönetimi ,Servis Masası, OlayYönetimi, Problem Yönetimi süreçleri ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
Information Technology has become the strategic weapon for organizations. Unfortunately,still many of the organizations continue to live with the conventional approach of dataprocessing center so that the real benefit of information technology departments can not beobtained. In this project we will discuss how to determine the IT strategy and how to build ITprocesses by using ITSM. It also explains how ITIL can assist IT service providers with thetransition from a technology focused to a customer focused culture.The origins of the project can be found in what is known as the Information TechnologyInfrastructure Library (ITIL), a set of documents describing best practices in a number of ITservice areas, including Change Management, Configuration Management, ReleaseManagement, Service Desk, Incident Management, Problem Management, CapacityManagement, Availability Management, Continuity Management, Financial Management,Service Level Management.By developed application Change Management, Configuration Management, Service Desk,Incident Management, Problem Management processes are handled.