Biological treatment of para-chlorophenol containing waste waters in an activated sludge unit
Para-klorofenol içeren atık suların aktif çamur ünitesinde arıtımı
  1. Tez No: 202664
  2. Yazar: IŞIL KONYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalısmada, bir aktif çamur sisteminde, farklı konsantrasyonlarda paraklorofenoliçeren sentetik atıksudan, KOI, para-klorofenol ve toksisite giderimiincelenmistir. Giris para-klorofenol konsantrasyonunun KO, para-klorofenol,toksisite giderimleri ve çamur hacim indeksi üzerine etkileri, sabit çamur yasında(yirmi gün) ve hidrolik alıkonma süresinde (HAS) (yirmi bes saat) arastırılmıstır.Giris ve çıkıs atıksuyu toksisite degerlerinin saptanmasında Resazurin yöntemikullanılmıstır. Düsük para-klorofenol konsantrasyonlarında, para-klorofenol'ninneredeyse tamamı giderildiginden, KO ve toksisite giderimleri, ortamda bulunanpara-klorofenol'den etkilenmemistir. Giris para-klorofenol konsantrasyonun artmasıile para-klorofenol inhibisyonu nedeniyle KO, para-klorofenol ve toksisite giderimyüzdeleri düsmüs, çıkıs KO, para-klorofenol ve toksisite degerleri artmıstır.Çalısmanın ikinci kısmında, aktif çamur ünitesi, çamur yasının KO, paraklorofenolve toksisite giderimlerine etkisini incelemek amacıyla, giris KO, paraklorofenolve HAS degerleri sabit olmak üzere, üç-otuz gün arasında yedi farklıçamur yasında isletilmistir. Çamur yası bes günden otuz güne yükseltildiginde, paraklorofenolve toksisite giderimleri yükselirken, KO giderim yüzdesi yükselmistir.HAS'nin KO, para-klorofenol ve toksisite giderimleri üzerine etkilerininarastırıldıgı deneylerde giris suyu debisi degistirilmistir. Deneyler, sabit giris KOkonsantrasyonu, para-klorofenol konsantrasyonu ve çamur yasında bes ile otuz saatarasında degisen, bes farklı HAS'nde gerçeklestirilmistir. On bes saatin üzerindekiHAS'lerinde ise, para-klorofenol ve toksisitenin neredeyse tamamı giderilmistir.
Özet (Çeviri)
Synthetic wastewater containing different concentrations of para-chlorophenolwas biologically treated in an activated sludge unit. Effects of feed parachlorophenolconcentration on COD, para-chlorophenol, toxicity removals and onsludge volume index were investigated at a constant sludge age (SRT) of twenty daysand hydraulic residence time (HRT) of twenty five hours. Resazurin method wasused for determination of the toxicity of the feed and effluent wastewater. COD andpara-chlorophenol removals were not affected by the presence of para-chlorophenolat low concentrations because of almost complete degradation of para-chlorophenol.Percent COD, para-chlorophenol and toxicity removals decreased and the effluentCOD, para-chlorophenol and toxicity levels increased with increasing feed parachlorophenolconcentrations because of inhibition.In second part of the study, activated sludge unit was operated at seven differentsludge ages between three and thirty days while the feed COD, para-chlorophenoland HRT were constant in order to investigate the effects of SRT on COD, parachlorophenoland toxicity removals. Percent COD, para-chlorophenol and toxicityremovals increased when the SRT was raised from five to thirty days.Effects of the HRT on COD, para-chlorophenol and toxicity removals wasinvestigated by changing the flowrate. Experiments were performed at five differentHRT?s varying between five and thirty hours. Almost complete para-chlorophenoland toxicity removals were obtained for HRT?s above fifteen hours.