Pretreatment of olive oil mill waste water
Zeytinyağı atık sularının ön arıtımı
  1. Tez No: 202665
  2. Yazar: HÜSEYİN EVCİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, zeytinyağı atık sularının karakterizasyonunun ve arıtılabilirliğininincelenmesidir. Bu çalışmada, hasat sezonunu değişik zamanlarında alınmış örneklerincelenmiştir. Arıtılabilirlik çalışmaları adına, fiziksel ve kimyasal arıtılabilirlik çalışmalarıuygulanmıştır. Uygulanan yöntemler tek ve birbiri ardınca kombine olarak uygulanmıştır.Arıtılabilirlik çalışmaları adına fiziksel ve kimyasal arıtım metotları uygulanmıştır. Aynızamanda bu kombinasyon ile % 81 askıda katı madde giderimi sağlanmıştır.Deneysel çalışmaların ilk kısmında fiziksel arıtma yöntemlerinden çökeltim, filtrasyon vesantrifüj metotları ham su üzerine uygulanmıştır. Çökeltim deneyi pilot ölçekli ve laboratuarölçekli olmak üzere iki kısımda uygulanmıştır. Pilot ölçekli deneyler için çökeltim kolonutasarlanmış ve 3 fazlı üretim yapan bir zeytinyağı fabrikasına yerleştirilmiştir. Çökeltimdeneylerinde maksimum COD giderimi % 42 olarak iki hafta bekleme süresiyle çökeltimkolonundan elde edilmiştir. Filtrasyon deneylerinde, kartuş filtre, filtre bezleri ve filtre kâğıdıkullanılmıştır. Filtrasyon deneylerinde maksimum COD giderimi % 35,3 olarak kartuş filtreve filtre bezlerinin kombinasyonundan elde edilmiştir. Santrifüj yöntemiyle % 58,8 CODgiderimi elde edilmiştir.Deneysel çalışmaların ikinci kısmında kimyasal çöktürme ve arıtılabilirlik çalışmalarıyapılmıştır. Hidroklorik asit, Kalsiyum hidroksit ve zeolit kimyasal çöktürme içinkullanılmıştır. Hidroklorik asit ile yapılan asit kraking deneylerinden sonra % 48 CODgiderim verimi elde edilmiştir. 10 hafta bekleme süresinden sonra uygulanan asit krakingişleminden sonra % 68 COD giderim verimi elde edilmiştir. Asit kraking ve santrifüjkombinasyonu ile % 60.3 COD giderimi elde edilmiştir. Kalsiyum hidroksit ile yapılançalışmalar etkili sonuç (%23,5) vermemiştir, fakat asit kraking, Kalsiyum hidroksit ilavesi vesantrifüjden oluşan kombinasyon ile birlikte en iyi giderme verimi % 73,5 olarak eldeedilmiştir. Zeolit ile yapılan deneylerde %38,3 COD giderme verimi elde edilmiştir. Asitkrakingden sonra uygulanan zeolit ilavesi ile % 68,8 COD giderim verimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the characterization and treatability of the olivemill wastewater. In this study seven olive oil samples which were taken different times ofharvesting season from olive oil industry were investigated. Selected methods were appliedsingle or one after the other. In the name of treatability studies, physical and chemicaltreatment methods were applied.In the first part of experimental studies, different physical treatment methods such assedimentation, filtration and centrifugation were applied on raw wastewater. Maximum CODremoval efficiency in sedimentation experiment was 42 % and it was obtained at the end oftwo weeks retention times at sedimentation column. In filtration experiments cartridge filter,filter clothes and filter paper were used. Maximum COD removal efficiency of filtration wasobtained 35.3 % with combination of cartridge filter and filter clothes. At the same time withthis combination % 81 SS reduction were obtained. In centrifugation experiments 58.8 %COD removal efficiency was obtained.In the second part of experimental studies, chemical treatment studies were done.Hydrochloric acide, Calsium Hydrokside and zeolite were used to coagulation-flocculationprecipitation.After acid cracking with Hydrochloric acide 48 % removal efficiency wasobtained. When sedimentation with ten months and acid cracking applied respectively, 68 %COD removal efficiency was obtained. After applying acid cracking and centrifugationcombination, 60.3 % COD removal efficiency were obtained. Study with Calsium Hydroksidedidn?t give the sufficient result (23.5 %), but combination of acid cracking, CalsiumHydrokside and centrifugation were give best removal efficiency such as 73.5 %. Inexperiment with zeolite, 38.3 % COD removal efficiency were obtained. After acid cracking,zeolite was added and 68.8 % COD removal efficiency was obtained.