Analysis and design techniques for object-oriented databases
Nesne yönelimli veri tabanlarında analiz ve dizayn teknikleri
  1. Tez No: 202666
  2. Yazar: SELİM BUDAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Nesne-yönelimli veritabanı yönetim sistemleri için nesne-yönelimli analiz ve dizaynteknikleri hızlı bir sekilde gelisiyor. Bu tekniklerin tamamı nesne-yönelimli programlamadillerindeki teknikler ile aynı teknikler. Bu tekniklerin herhangibiri henüz geleneksel tekniklergibi genis alanda tanınan bir standart haline gelemediler fakat geleneksel tekniklerin dahaönce yaptıgı gibi gelismeye devam edecekler.Bu proje dahilinde incelenen ana teknikler; Coad ve Yourdon imzalı Nesne-Yönelimli Analizve Nesne Yönelilmli Dizayn, Wirfs-Brock imzalı Nesne-Yönelimli Yazılım Dizaynı,Rumbaugh imzalı Nesne Modelleme Teknigi, Booch imzalı Uygulamalı Nesne-YönelimliAnaliz ve Dizayn, Shlaer ve Mellor imzalı Nesne Yasamdöngüsü, Martin imzalı Nesne-Yönelimli Analiz ve Dizayn, Coleman imzalı Birlesme Metodu ve Jacobson imzalı Nesne-Yönelimli Yazılım Mühendisligi. Bu tekniklerin hepsi ortak özelliklere sahipler. Buözellikleri sıralamak gerekirse hepsi tam anlamıyla nesne-yönelimli, kapsamlı bir sekildekitaplarda tanımlanmıs, genis alanda mevcut ve popüler bilinen teknikler.
Özet (Çeviri)
Object-oriented analysis and design techniques for object-oriented database managementsystems are rapidly evolving and these techniques same as for the object-orientedprogramming languages. None of these techniques has achieved the status of a widelyrecognized standard on the order of the conventional techniques. These techniques willcontinue to evolve, as did conventional techniques before them.These major techniques reviewed in these project are Object-Oriented Analysis and Object-Oriented Design from Coad and Yourdon, Designing Object-Oriented Software from Wirfs-Brock, Object Modeling Technique from Rumbaugh, Object-Oriented Analysis and Designwith Applications from Booch, Object Lifecycles from Shlaer and Mellor, Object-OrientedAnalysis and Design from Martin, The Fusion method from Coleman and Object-OrientedSoftware Engineering from Jacobson. All these techniques have common properties which aretruly object-oriented, extensively described in a textbook, widely available and regarded apopular method.