Neural network based optimization in production scheduling
Üretim çizelgelemesinde yapay sinir ağlarına dayalı en iyileme
  1. Tez No: 202676
  2. Yazar: DERYA EREN AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN MİRAÇ BAYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çizelgeleme problemlerinin çözümü ve modellenmesi için literatürde matematiksel programlama, sevk etme kuralları, uzman sistemler ve komşu arama yaklaşımları gibi çok sayıda yaklaşım rapor edilse de yapay sinir ağları son on yılda çizelgeleme problemlerinin çözümü için kullanılma konusunda yoğun ilgi görmüştür. Bu araştırmanın amacı, iki farklı çizelgeleme problemiyle uğraşmak için yapay sinir ağlarından yararlanmaktır. Dikkate alınan ilk problem maksimum tamamlanma süresini minimum yapma amacına sahip klasik özdeş makine çizelgeleme problemidir. Problemin çözümü için zamanla değişen katsayılara sahip ceza fonksiyonu yaklaşımı kullanan dinamik gradyan tip sinir ağı önerilmiştir. Önerilen yaklaşım kullanılarak farklı boyuttaki çizelgeleme problemleri için elde edilen benzetim sonuçları, en uzun işlem süresi kuralı sonuçları ve en iyi çözümler ile karşılaştırılmıştır. İkinci problem, ağırlıklandırılmış erken bitirme ve gecikme toplamını minimize etmek için özdeş olmayan makineler üzerinde sıra bağımlı hazırlık süreleri ve farklı teslim süreleri içeren bağımsız işler setinin çizelgelenmesidir. Problemin orijinal karışık tam sayı formülasyonu, ilk pozisyona aynı anda iki iş atanmasının önlenmesi için bir kısıt eklenerek değiştirilmiştir. Bu problem için iki maksimum, 3 parçalı doğrusal, 1 tane log-sigmoid sinir ağından oluşan birbirine bağlı sinir ağı modeli önerilmiştir. Önerilen yaklaşım bir çizelgeleme probleminde test edilmiş ve sonuçlar doğrusal programlama çözümleyicisinin en iyi sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although a large number of approaches such as mathematical programming, dispatching rules, expert systems, and neighborhood search to the modeling and solution of scheduling problems have been reported in the literature, over the last decade, there has been an explosion of interest in using artificial neural networks (ANNs) for the solution of various scheduling problems. The objective of this research is to utilize ANNs to deal with two different scheduling problems. The first problem considered is the classical identical parallel machine scheduling problem with makespan minimization. A dynamical gradient type neural network, which employs a penalty function approach with time varying coefficients, is proposed for the solution of the problem. Simulation outcomes of the proposed approach are compared with those of the longest processing time rule and with the optimal solutions, for different sizes of scheduling problems. The second problem is the scheduling of an independent jobs set with sequence-dependent setups and distinct due dates on nonidentical multi-machines to minimize the total weighted earliness and tardiness. The original mixed integer formulation of the problem is modified by adding one more constraint to the model to prevent the assignment of two jobs at the same time to the first position. For this problem, an interconnected neural network model which is composed of two maximum, three piecewise linear and one log-sigmoid neural networks is proposed. The proposed approach is tested on a scheduling problem and the results are compared with optimum results of the linear programming solver.