Mean residual life function of systems
Sistemlerin ortalama geriye kalan yaşam fonksiyonu
- Tez No: 202677
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMİHAN BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Paralel ve n-taneden-k-tane sistemleri gibi birçok hata önleme sistemi bagımsız ve aynı olmayan yasam zamanı dagılımına sahip bilesenlerden olusur. Geçen birkaç on yıl süresince sistem yapılarının bu tipleri endüstriyel ve teknik alanlarda genis uygulama alanı bulmuslardır. Bu çesit karmasık teknik sistemlerin islemlerinin güvenilirliginin gelistirilmesi için yapısal yedeklemenin uygulanması yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tezde n tane bagımsız ve aynı olmayan yasam zamanı dagılımına sahip bilesenlerden olusan paralel ve n-taneden-k-tane sistemlerinin ortalama geriye kalan yasam fonksiyonu ele alınmıstır. Sistem düzeyinin ve çesitli parametrelerin, sistemin ortalama geriye kalan yasamı üzerindeki etkisini incelemek için sayısal sonuçlar verilmistir. Ayrıca sistemlerin ortalama geriye kalan yasamı ile bilesenlerinin ortalama geriye kalan yasamı arasındaki iliski incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Most of the fault-tolerant systems such as parallel and k-out-of-n consist of components having independent and nonidentically distributed lifetimes. These types of system structures have founded wide applications in both industrial and technical areas during the past several decades. For the improvement of the reliability of the operation of such complex technical systems, the implementation of the structural redundancy is widely used. In this thesis, we consider the mean residual life (MRL) function of a parallel and k-out-ofn systems consisting of n components having independent and nonidentically distributed lifetimes. Numerical results are introduced to study the effect of increasing the system level and various parameters on the mean residual life of the systems. Further, the relation between the mean residual life of the system and the mean residual life of its components is investigated.