Gearbox health monitoring and fault detection using vibration analysis
Titreşim etüdü yardımıyla dişli kutularının sağlıklı çalışmasının izlenmesi ve arızaların tespiti
  1. Tez No: 202684
  2. Yazar: HASAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SABUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Dişli çarkların kullanım amacı, dönme veya güç iletiminin istenilen oranda ve yüksek bir verimlilikte bir milden diğerine aktarmaktır. Dişli çarklarda bir arıza yoksa istenilen bu özellikler yerine getirilmektedir. Herhangi bir arıza meydana geldiğinde (oyukçuk, aşınma, diş kırılması, gibi) dişli çarkların performansı kötüleşmektedir. Bu nedenle hareket ve güç iletimi istenilen özelliklerde iletilememektedir. Sonuç olarak daha büyük arızaların oluşması kaçınılmaz olmaktadır. Bu tezde sunulan araştırma çalışması, titreşim analiziyle dişli kutularındaki lokal ve dağılmış oyukçuk hataları, ve gerçek zamanlı yorulma hasarlarının erken tespitine odaklanmaktadır. Dişli oyukçuk hasar şekilleri, farklı hata şiddetlerinde bir kaç diş yüzeyine gerçeğine yakın biçimde oluşturuldu. Diş çatlağı ise yorulma testi boyunca, eğilme yorulması sonucu meydana gelmesi sağlandı. Dişli titreşimleri, iki kademeli bir endüstriyel helisel dişli kutusu kullanılan iki farklı test düzeneğinden elde edilmiştir. İlk başta, dişli titreşimlerinin genel karakteristiklerini oluşturmak için zaman ve frekans bölgelerindeki klasik işlemler uygulandı. Daha sonra, scalogram ve onun ortalama frekans ile anlık enerji değişimlerini oluşturmak için sürekli dalgacık dönüşümü kullanıldı. Sonuçta, dişli kutuların titreşimi izleme yöntemlerinin etkinlikleri ve erken tespit yolları yargılanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gear systems are used to transfer rotation or power transmission from one shaft to another in desired ratios and high efficiency. These factors can be satisfactorily achieved if there is no fault in the gears. Whenever a defect occurs in a gear system (e.g. pitting, abrasive wear, bending fatigue cracks) the performance of the gears deteriorate. Transmission of motion and power, therefore, cannot be transferred as demanded. As a result, occurrence of fatal defects becomes inevitable. The research work presented in this thesis focuses upon the early detection of localised and distributed pitting damages, and a real-time fatigue failure in a gearbox using vibration analysis. The gear pitting failure modes have been realistically simulated on a few tooth surfaces in differing degrees of fault severity. The tooth crack has been achieved due mainly to bending fatigue during the fatigue test. Real gear vibrations have been obtained from two different test rigs utilising a two-stage industrial helical gearbox. Classical processing schemes in the time and frequency domains have been firstly employed to obtain general characteristics of gear vibration. Continuous wavelet transform has been then used to obtain a scalogram from which both mean frequency and instantaneous energy variations are generated. Conclusions are drawn about the effective vibration monitoring of gearboxes and the ways of early detection.