The distribution and cycling of polybrominated diphenyl ethers (PBDEs) in environmental compartments at İzmir area
İzmir bölgesinde bromlu difenil eterlerin (PBDEler) çevresel ortamlarda dağılımı ve dolanımı
  1. Tez No: 202685
  2. Yazar: BANU ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ODABAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İzmir bölgesinde yedi adet bromlu difenil eter (PBDEler) (BDE-28, -47, -99, -100, -153, -154 ve -209) dış havada, toprakta, organik filmlerde ve su örneklerinde incelenmiştir. Dış hava çalışmaları dört örnekleme bölgesinde gerçekleştirilmiş (Yarıkentsel, 2 Kentsel ve Endüstriyel) ve PBDE'lerin mevsimsel ve yerel değişimleri incelenmiştir. Tüm bölgelerde en çok BDE-209 bulunmuş ve penta ve deka teknik karışımlarının baskın olduğu gözlenmiştir. Junge-Pankow ve KOA-tabanlı modeller kullanılarak PBDE'lerin gaz-partikül dağılımları incelenmiştir. Kuru çökelme örnekleri Yarıkentsel ve Kentsel örnekleme bölgelerinde dış hava örnekleriyle eş zamanlı olarak ölçülmüş ve partikül kuru çökelme hızları partikül konsantrasyonları ve akıları kullanılarak hesaplanmıştır. Toprak örnekleri on üç farklı bölgeden alınmıştır. Ayrıca çelik endüstrisinin filtre tozu da incelenmiştir. Genel olarak endüstriyel ve kentsel bölgelerde daha yüksek konsantrasyonlar gözlenirken yarıkentsel bölgelerden alınan topraklarda daha düşük PBDE konsantrasyonları bulunmuştur. Organik filmlerdeki PBDE'ler de farklı özelliklerdeki iç ve dış camlarda incelenmiştir. Dört farklı tip otomobilin iç camları da yaz ve kış aylarında örneklenmiştir. Dış hava ve su konsantrasyonları İzmir Körfezi kıyısındaki bir noktada eş zamanlı olarak ölçülmüştür. Her bir PBDE için gaz ve çözünmüş konsantrasyonların birbirleriyle önemli ölçüde ilişkili olduğu görülmüştür. Bu da, atmosferin yüzeysel sulardaki PBDE konsantrasyonlarını kontrol ettiğini ve sedimentin yüzey sularına ciddi bir katkısı olmayabileceğini göstermektedir. Hava-su arakesitindeki net akı bu çalışmada ölçülen Henry kanunu sabitleri kullanılarak hesaplanmış ve BDE-28'in genel olarak buharlaşma, diğerlerinin ise havadan suya çökelme eğiliminde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Seven PBDE congeners including BDE-28, -47, -99, -100, -153, -154 and -209 were investigated in ambient air, soil, organic films and water samples in Izmir. Ambient air studies were carried out at four sampling sites a suburban, an industrial and two urban sites and their spatial and seasonal variations were investigated. BDE- 209 was the most abundant congener at all sites, and all samples were dominated by penta and deca mixtures. Gas-particle partitioning of PBDEs were examined using Junge-Pankow and KOA-based models. Dry deposition samples were collected in Suburban and Urban sampling sites concurrently with ambient air samples. Particle dry deposition velocities were calculated using particle concentrations and fluxes. Soil samples were collected at 13 different sites. A bag filter dust from electric arc furnace of steel production was also examined. Generally, industrialized and urbanized regions have higher soil concentrations while Suburban soils have relatively low PBDE concentrations. PBDEs in organic film samples were also collected from different sites with different characteristics. Indoor windshield film samples from 4 different types of vehicles were also collected for winter and summer periods. Concurrent ambient air and water concentrations were measured at a coastal site of Izmir bay. The gas and dissolved-phase concentrations for individual BDEs were significantly correlated indicating that even in a coastal environment the atmosphere controls the surface water PBDE levels. This suggests that sediment may not contribute significantly to surface water concentrations. The net air-water exchange BDE fluxes were also examined using Henry?s law constants of PBDEs measured in present study. The BDE-28 fluxes were found to be mainly volatilization while other congeners generally deposited to water during the sampling periods.