Beden eğitimi ve spor yüksekokulu'nda eğitim gören sporcularda reaksiyon zamanı, vücut yağ yüzdesi, denge, dikey sıçrama ve çeviklik parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between reaction time body oil performance, balance, vertical spring and cycling parameters in educating sports in physical education and sport college
  1. Tez No: 735404
  2. Yazar: GÜLER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİRİN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda eğitim gören sporcuların reaksiyon zamanı, vücut yağ yüzdesi, denge, dikey sıçrama ve çeviklik parametreleri arasında bulunan ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Bu amaca bağlı olarak sporcuların reaksiyon zamanı, vücut yağ yüzdesi, denge, dikey sıçrama ve çeviklik ölçümleri alınmıştır. Bu araştırmanın evreni, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Bartın Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde aynı dönem eğitim-öğrenim gören, 18-30 yaş arasında farklı branşlarda faal olarak müsabakalara katılan ve haftada en az 3 antrenmana katılan 52 kadın ve 68 erkek olmak üzere toplam 120 sporcu oluşturmuştur. Çalışmada elde edilen bulguları analiz etmek için SPSS 22.0 İstatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma sahip olup olmadığını belirlemek için Kolmogorov-Smirnov‛ testi kullanılmış ve verilerin normal dağılıma sahip olduğu tespit edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler arasındaki ilişkiyi belirlemek için ''Pearson Korelasyon '' analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the reaction time, body fat percentage, balance, vertical jump and agility parameters of the athletes studying at the School of Physical Education and Sports. Depending on this purpose, the athletes' reaction time, body fat percentage, balance, vertical jump and agility measurements were taken. The universe of this research is a total of 52 women and 68 men, who are studying at the Faculty of Sport Sciences at Bartın University in the 2021-2022 academic year, actively participating in competitions in different branches between the ages of 18-30 and participating in at least 3 training sessions per week. 120 athletes formed. SPSS 22.0 Statistics package program was used to analyze the findings obtained in the study. Kolmogorov-Smirnov‛ test was used to determine whether the data had a normal distribution and it was determined that the data had a normal distribution. In the analysis of the data,“Pearson Correlation”analysis was applied to determine the relationship between descriptive statistics.