Elit bisikletçilere uygulanan 4 aylık bisiklet antrenmanlarının bazı immün parametreleri üzerine etkisi
Some immune parameters of applied 4 months cycling training effect of the elite cyclists
- Tez No: 440482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHİBE AKANDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada dört aylık kronik bisiklet antrenmanları sonucunda elit bisikletçilerde farklılık gösteren bazı immünolojik parametrelerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada deney grubunu, yaşları 17-19 arasında değişen ve elit seviyede uluslararası müsabakalara katılan 15 antrenmanlı bisikletçi oluşturmuştur. Deney grubuna ait bisikletçilere 4 ay süreyle haftada 6 gün düzenli bir antrenman programı uygulanmıştır. Dört-aylık kronik antrenman öncesinde sporcuların dirsek venasından kan örnekleri alınmıştır. Bu işlem dört-aylık dönem sonucunda tekrarlanmıştır. Kontrol grubu düzenli egzersiz yaşantısı olmayan bireylerden oluşturulmuştur ve yaşları bisiklet sporcularımızda eşdeğerdir. Kontrol grubuna hiçbir antrenman programı uygulanmamıştır. Araştırmalar sonucu elde edilen veriler, elektronik ortama aktarıldıktan sonra SPSS bilgisayar paket programı ile bulguların istatistik değerlendirilmesi yapılmıştır. Elde edilen verilerde homojenliğin belirlenmesi amacıyla“Tek Örnek Kolmogorov-Smirnov”testi yapıldı ve verilerin normal dağılımı gözlemlendi. Gruplar arasındaki farklılıkları saptamak için“Independent t”testi uygulanırken, grup içi ölçümlerin analizleri ise“Paired t”testiyle gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study shows differences in elite cyclists in 4 months as a result of chronic bike training aimed to examine specific immunological parameters. The experimental group in this study consisted of changing between 17-19 from elite level 15 trained cyclists who participated in the international competition. Belong to the experimental group to cyclists were implemented during four-month and 6 days a week the regular training program. Before four-month chronic training, blood sample of cyclists elbow venous were taken. This procedure was repeated four months later. The control group was formed of individuals who don't regularly exercise experience and age are the equivalent of our cyclists. The control group has not been implemented any training program. Data was obtained as a result of research, transferred into electronic environment, findings were evaluated with SPSS statistical software package. Determination of homogeneity in the resulting data to“Single Instance Kolmogorov-Smirnov test”was performed and the normal distribution of the data was observed. To determine differences between groups“Independent t”test is applied, the intra-group analysis of measurement“Paired”was conducted with the test.