Bir kompresör gövdesi imalatının toz metalürjisi ve difüzyon kaynağı yöntemleri uygulanarak optimizasyonu
Optimization of production of a compressor body by using methods of powder metallurgy and diffusion welding
  1. Tez No: 202687
  2. Yazar: YADULLAH BABAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Karmaşık şekilli makina parçalarının geleneksel imalat yöntemleri ile üretilmesi sırasında imalat zorluğu ve malzeme kaybı gibi olumsuz faktörlerle karşılaşılmaktadır. Bu problemlerin çözümü için toz metalürjisi ve difüzyon kaynağı yöntemlerinin kullanılması avantaj sağlamaktadır. Toz metalürjisi son dönemlerde sanayide geniş bir şekilde uygulanmaktadır. Bu çalışmada, halen dökme demirden üretilmekte olan döner rotorlu hermetik rotasyon kompresörleri ana elamanlarından olan kompresör gövdesinin imalatının toz metalürjisi ve difüzyon kaynağı yöntemleri uygulanarak, gövde imalatının optimizasyonuna çalışılmıştır. Karmaşık şekle sahip gövde, iki parçaya (çevrelenen ve çevreleyen parça olarak) ayrılmış, çevrelenen parça malzemesi olarak Fe-Cu-C toz metal karışımı ve çevreleyen parça malzemesi olarak da Fe-Zn-C toz metal karışımı kullanılmıştır. Gövdenin toz metalürjisi ve difüzyon kaynağı yöntemleri kullanılarak elde edilmesi; soğuk presleme basıncı, sinterleme sıcaklığı ve süresi gibi çeşitli parametrelere bağlı olarak incelenmiştir. Araştırmada soğuk presleme basıncı, sinterleme sıcaklığı ve süresinin gövdenin boyutsal özelliklerine, mekanik özelliklerine, iç yapısına ve kaynaklı birleştirmeye etkisi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Different problems such as production difficulties and material loss was occured during the production of complicated machine parts with conventional methods. For solving of these problems, powder metallurgy and diffusion welding methods are using because of some advantages. Powder metallurgy is recently used widely in industry. In this study, it was investigate of the optimization of the manufacturing of the bodies which is a main part of rotating rotor hermetik rotation compressors which are produced currently from cast iron by powder metallurgy and diffusion welding methods. The complicated body shape was divided into two parts, as surrounding and surrounded parts. Fe-Cu-C powder metal mixture was used as surrounded part material and Fe-Zn-C powder metal mixture was used as surrounding part material. Production of the body by using powder metallurgy and diffusion welding methods was investigated by various parameters such as cold press compression, sintering temperature and time. During the study, the effects of cold press compression, sintering temperature and time on dimension, mechanical properties, internal structure and joining of the body were examined.