Görüntü analiz yöntemleri ile kayaçların yapısal özelliklerinin tanımlanması
Determination of the structural properties of rocks with image analysing methods
  1. Tez No: 202688
  2. Yazar: DOĞAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN ONUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Özellikle son yıllarda bilgisayar teknolojindeki gelişmelere paralel olarak görüntü alma teknolojisin gelişmesi, görüntü işleme metotlarının ölçüm ve gözlem yöntemi olarak çeşitli disiplinlerde kullanımını arttırmıştır. Görüntü işleme tekniklerinin kullanım alanlarının artmasının doğal sonucu olarak, görüntü işleme ve analiz teknikleri yoğun olarak araştırılmış ve yeni bir çok teknik endüstriyel anlamda kendine uygulama alanı bulmuştur. Bu çalışmada da görüntü işleme tekniklerinin kayaçlar üzerinde uygulanabilirliği araştırılmış ve alternatif ölçüm yöntemi olarak kayaçların bazı özelliklerinin belirlenebilirliği tartışılmıştır. Madencilik çalışmalarında kayaçların fiziksel ve mekanik özellikleri ile ilgili bilgilerin hızlı ve emniyetli bir şekilde analiz edilmesi işin devamlılığı açısından önemlidir. Alışılagelmiş metotlar ile bu çalışmaların arazide gerçekleştirilmesi zaman alan ve maliyetli işlerdir. Bunun yerine alternatif ölçüm yöntemi olarak geliştirilen görüntü işleme metotları hızlı bir şekilde analiz kolaylığı sağlayabilmektedir. Çalışma kapsamında öncelikle temel görüntü işleme metotları tanıtılarak daha önce kayaçlar üzerinde uygulanan görüntü işleme metotları ile yapılan çalışmalar değerlendirilmiştir. Kayaçların özelliklerinin belirlenmesine yönelik olarak Visual Basic Programlama dili kullanılarak bir görüntü analiz programı geliştirilmiştir. Kaya Görüntü Analizi (KGA) adı verilen bilgisayar programında temel görüntü zenginleştirme ve biçimlendirme fonksiyonlarına ek olarak kayaçlar üzerinde analiz yapılmasına olanak sağlayan özel fonksiyonlar geliştirilmiştir. Bu fonksiyonlar yardımı ile ince kesit görüntülerinden mineral yüzdeleri ve tane boyut dağılımı tespit edilmiştir. Şev aynalarından alınan kaya kütlesi görüntüleri üzerinde süreksizlik analizleri yapılmıştır. Ayrıca patlatma sonrası oluşan yığının boyut dağılımıda görüntü işleme metotları kullanılarak başarı ile tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda kayaçların renk farklılıklarına dayalı özelliklerinin görüntü işleme metotları ile tespit edilebilirliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The developments of the image capturing technology especially depending on the developments of the computer technology in recent years has increased the usage of the image processing methods as a method of measuring and observing in various research areas. As a natural result of the increasing usage of the image processing techniques, image processing and analyzing techniques have been investigated intensively and many new techniques have found the research areas for itself to be applied in an industrial scale. In this study the capability of applying the image processing techniques on the rocks has been investigated and the capability of determining some rock features as an alternative measuring method has been discussed. In mining process, analyzing the information regarding the physical and mechanical features of the rocks in a quick and safe way is of importance in terms of the continuousness of the process. Conducting of these analyses by the conventional methods at the field is time consuming and costly functions. Instead of this, image processing methods developed as alternative measuring methods can enable easier analyzing in a quick way. In the scope of this study, firstly the studies conducted previously by applying image analyzing methods on the rocks have been evaluated. An image analyzing software has been developed aiming at determining the rock features by using Visual Basic programming language. In the so-called computer software referred to as Kaya Görüntü Analizi (KGA), in addition to the basic image enhancement and resizing functions, special functions which enable the rock to be analyzed have been developed. By means of these functions, grain-size distribution mineral percentages have been obtained from the thin cross sectional images. Discontinuity analyses have been carried out for the rock mass images captured from the slope faces. Moreover, the size distribution of the muck pile occurred by blasting has been determined successfully by using image processing methods. In the result of the study the capability of determining the rock features based on color differences by using image processing methods has been revealed.