Testing non-additivity in statistical models
İstatistiksel modellerde toplanamazlık testi
  1. Tez No: 202689
  2. Yazar: AYLİN ALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezde, iki yönlü ANOVA tablolarında etkileşim testi ve olumsallık tablolarında etkileşim testi çalışılmaktadır. İki yönlü ANOVA tablolarında her bir hücrede tek gözlem olduğu durumdaki etkileşim testi metotları çalışılırken, olumsallık tablolarında logaritmik-doğrusal modeller üzerinde durulmaktadır. Cressie ve Read (1984) güç-sapma ölçümleri adı altında bir sapma ailesi geliştirmişlerdir. Güç-sapma kestiricileri ailesi bu güç sapma ölçümlerini bilinmeyen parametreye göre minimize ederek elde edilmektedir. Cressie ve Pardo (2000, 2002) iç içe geçmiş logaritmik-doğrusal modellerde model seçme problemine güç-sapma ölçümlerine dayanan test istatistikleri ile yeni bir yaklaşım geliştirmişlerdir. Ancak, güç-sapma ölçümlerinin problemi olumsallık tablolarındaki boş hücrelere atadıkları ağırlıklardır ki bu da hem güç-sapma kestiricilerinin hem de güç-sapma test istatistiklerinin performansını etkilemektedir. Basu ve Basu (1998) bu probleme bir çözüm olarak cezalandırılmış güç-sapma ölçümlerini geliştirmişlerdir. Bu tezde, normal güç-sapma kestiricileri ile cezalandırılmış güç sapma kestiricilerinin 2 x 2 lik olumsallık tablolarında bağımsız logaritmik-doğrusal model için etkinlik ve dirençlilik özelliklerini karşılaştırmak amacı ile benzetim çalışması yapılmıştır. Ayrıca, güç-sapma test istatistikleri ailesinin olumsallık tablolarındaki boş hücrelere koyduğu ağırlığa bir çözüm olarak cezalandırılmış güç-sapma test istatistikleri önerilmiştir. Cressie ve Pardo (2000, 2002) tarafından geliştirilen test istatistikleri ile önerilen cezalandırılmış güç-sapma test istatistiklerinin I. tip hata ve güç değerleri 2 x 2 lik ve 2 x 2 x 2 lik olumsallık tablolarında iç içe geçmiş logaritmik doğrusal modellerin testi için benzetim çalışmaları yolu ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, testing non-additivity (interaction) in two-way ANOVA tables, and contingency tables are studied. For two-way ANOVA tables, methods designed especially for testing interaction when there is only one observation (no replication) per cell are the focus, whereas log-linear models are considered for contingency tables. Cressie & Read (1984) developed the family of power-divergence measures. The family of minimum power-divergence estimators is obtained by minimizing these measures for unknown parameter. Cressie & Pardo (2000, 2002) also developed unified approach to model selection problem in nested log-linear models with test statistics based on power-divergence measures. However, the weight put on empty cells is the problem with power-divergence measures which affects the performances of minimum power-divergence estimators and power-divergence test statistics. Basu & Basu (1998) developed the family of penalized power-divergence measures as a solution for this problem. In this thesis, simulation study has been performed to compare efficiency and robustness properties of ordinary and penalized minimum power-divergence estimators for log-linear independence model in 2 x 2 contingency tables. The new families of penalized power-divergence test statistics have also been proposed to over come with the problem of weight that power-divergence test statistics put on empty cells. Ordinary power-divergence test statistics developed by Cressie & Pardo (2000, 2002) and proposed penalized power-divergence test statistics have been compared by simulation study in terms of exact size and power properties for testing nested log-linear models in 2 x 2 and 2 x 2 x 2 contingency tables.