Mineralogic and petrographic investigation of skarn alteration zones related to the Evciler granitoid, Kazdağ Northwestern Anatolia
Evciler granitine (Kazdağ, Kuzeybatı Anadolu) bağlı gelişen skarn alterasyon zonlarının mineralojik ve petrografik incelemesi
  1. Tez No: 202692
  2. Yazar: YEŞİM YÜCEL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT HELVACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çalışmanın amacı, Evciler skarn mineral topluluğunun, elektron mikroprob analizleri ile saptanan analitik verileri ile birlikte, Evciler bölgesinin petrografik özellikleri, jeolojisi ve alterasyon-mineralizasyon tipini tespit etmek ve Evciler lokasyonunda gözlenen skarn oluşturan minerallere ait duraylı izotop çalışmalarının sonuçlarını ortaya koymaktır. Bu çalışma aynı zamanda, cevher potansiyeli açısından iyi bilinen Dünya'daki diğer skarn yatakları ile bu bölgedeki skarn oluşumunun benzerliklerini ortaya koymaktadır. Çalışma alanında skarn zonları, kalsik ekzoskarn ve endoskarn şeklindedir ve granat, klinopiroksen, epidot, amfibol ve kloritce baskın okside bir mineralojiye sahiptir. Evciler bölgesinde gözlenen skarn, %80'nin üzerinde sulfid (pirotin, pirit, ve kalkopirit) içermektedir ve masiv pirotin içeren mineralizasyon kütlesi, prograd evre skarnını ve mermeri ornatmaktadır. Granat-piroksen skarnı, erken skarn oluşumunu temsil etmektedir (prograd evre) ve granatla birlikte piroksence baskın susuz minerallerden oluşmaktadır. Epidot-amfibol skarnı ise geç skarn oluşum fazını temsil etmektedir (retrograd evre) ve erken mineral topluluklarını ornatmaktadır. Mikroprob analizler, klinopiroksenin diyopsitce zengin, buna karşın granatın andraditce zengin bileşime sahip olduğuna işaret etmektedir (Au-Cu, Fe sülfid toplulukları için tipik). Evciler skarnından alınan minerallerin duraylı izotop bileşimleri, çalışma alanında ilk skarn-oluşturan metasomatizma boyunca, granat-piroksen skarnın baskın olarak magmatik akışkanlardan geliştiğine ve amfibol-epidotca zengin skarnın ise meteorik su ile karışmış magmatik su ile oluştuğuna işaret etmektedir. Bu şekilde, hidrotermal akışkanın izotopik evriminin, granitoid ve yan kayaç ile oksijen izotop 2 değişimine neden olan, Evciler granitoidi tarafından ısıtılan bir sistem içinde, bir miktar magmatik suyun da karışımını içeren, meteorik su sirkülasyonu ile açıklanabileceği sonucu ortaya konmaktadır. Anahtar Kelimeler. Skarn, jeokimya, duraylı izotop, Evciler, Kazdağ, Kuzeybatı Anadolu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is determination of the petrographic features, geology and alteration-mineralization style of the Evciler district with the aid of analytical data obtained by the electron probe microanalyses of the skarn mineral assemblage of Evciler, and establishment of the results of a stable isotope study of the skarnforming minerals at the Evciler location. This study also draws attention to the similarities of this occurrence with the other skarns of the world, some of which are well known for their ore potential. The skarn zones in the study area are both calcic exoskarn and endoskarn and have an oxidized mineralogy dominated by garnet, clinopyroxene, epidote, amphibole and chlorite. Skarn at Evciler contain up to 80 percent sulfides (pyrrothite, pyrite, and chalcopyrite) and massive pyrrothite-bearing mineralization body replaces prograde skarn and marble. The garnet-pyroxene skarn represent early skarn formation (prograde stage) and are composed of the anhydrous minerals, predominantly pyroxene with garnet. Epidote-amphibole skarn represent late skarnforming phases (retrograde stage) and replace early mineral assemblages. Microprobe analyses indicate that clinopyroxene has diopside-rich, whereas garnet composition has andradite-rich composition (typical for Au-Cu, Fe sulfide associations). Stable isotope compositions of skarn minerals from Evciler indicates that garnetpyroxene skarn was produced by predominantly magmatic fluids during initial skarn forming metasomatism in the study area and amphibole-epidote rich skarn was formed by magmatic water mixed with meteoric water. We concluded that the isotopic evolution of the hydrothermal fluid can be accounted for by circulation of 2 meteoric water through a convention system heated by the Evciler granitoid, causing exchange of oxygen isotopes with the granitoid and country rock, and possibly involving some admixture of magmatic water. Keywords. Skarn, geochemistry, stable isotope, Evciler, Kazdağ, Northwestern Anatolia.