İnebolu-Çatalzeytin Devlet Kara Yolu güzergahının mühendislik jeolojisi
Engineering geology of İnebolu-Çatalzeytin Government Highway alignment
  1. Tez No: 202691
  2. Yazar: AYKAN MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalımanın amacı, nebolu ? Çatalzeytin Devlet Karayolu boyunca deiik ölçekteki kayma alanlarına çözüm bulmaktır. Tezin aratırma aamasında özellikle çizgisel mühendislik yapılarında jeoteknik sorunların ana nedeni SSK (Su Süreksizlik Kil) üçlüsüdür. nebolu ? Çatalzeytin Devlet Karayolunda SSK aratırması; 1. Su: Bölge ülke ortalamasının 3 katı daha fazla yaı almaktadır. Bölgede egemen olan birim çounlukla geçirimli kumtaı ile geçirimsiz kiltaı ardalanmasından oluan tortul istiftir. Denize doru eimli olan kiltaı katmanı boluk suyu basıncı ve da tarafında da basınçlı yeraltısuyu oluturmaktadır. Basınçlı su, kil katmanını yüzeyde aındırırken, aınan gerecin de yamaç eteinde birikmesine neden olur. Böylece, ileri aamalarda geçirimsiz ve duraysız kayma kütleleri geliir. 2. Süreksizlik: nebolu ? Çatalzeytin Devlet Karayolunun temel jeolojik birimi kırıntılı tortul istifidir. Kumtaı, kiltaı ve miltaı ardalanması, birimin ana birleenidir. Dolayısıyla, ana süreksizlik türü tabakalamadır. Tabakalamaların yamaçdıarı ve yer, yer de yamaçdibi olduu kesimlerde, deiik ölçeklerde kayma kütleleri gelimitir. 3. Kil: Ana kaya türünün kiltaı, miltaı ve çamurtaının egemen olduu yerlerde, süreksizliklerin ana dolgusu kil ve yer yer de mildir. Özellikle kil dolgusu ve/veya sıvamasının kayma dayanımı sulu ortamda sıfıra yaklaır. Bu da yaılı dönemlere kaymaların harekete geçmesine neden olmaktadır. Çalımada elde edilen veriler kullanılarak yapılan tasarımda; susuzlatırma yöntemleri en etkin çözümleri oluturmutur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is finding a solution various scale sliding mass of nebolu ? Çatalyezyin gavernment highway alingment. In the research stage of this thesis, the Water Discontinuity Clay (WDC) trio makes the most important geotechnical problems for the linear engineering structures. nebolu ? Çatalzeytin state route WDC research; 1. Water: Region takes about 3 times more precipitation than the national average. The ?flych? formation is made up of permeable sandstone and impermeable claystone. Therefore a pore water pressure is build behind claystone. This both accumulates mass on the slide zone and it builds up porewater pressure. While pressured water erodes the clay on the surface; it deposits the material on the slopes. Thus it builds impermeable and unstable slide masses. 2. Discotinuitiy: nebolu ? Çatalzeytin state route?s main geological units are sedimentary rocks mainly made up of sandstone, claystone, siltstone. Consequently the main discontinuity type is layer boundary. Slides have developed in various scales where the layers are inclined to slopes and rarely in the slope bases. 3. Clay: The major discontinuity fills are made up of clay and silt where the main rock units are made up of claystone, siltstone and mudstone. Particularly the shear stresses approach to zero for wetted clay fills. Thus it results in sliding masses in the rainy seasons. In this thesis by examining the data it is found that the most effective solutions are found to be de-watering applications.