Thermal properties and mechanical anisotropy in polymer composites
Polimer kompozitlerin termal özellikleri ve mekanik anizotropisi
- Tez No: 202693
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TAVMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmanın başlıca amacı, kıvrımsız dikişli elyaf kumaş tipleriyle takviye edilmiş polyester ve epoksi bazlı kompozitlerin anizotropik davranışlarını araştırmaktır. Kompozit tabakalar, elyaf kumaş içerisine vakum basıncı altında reçine sevkiyle üretilmiştir. Değişik düzenlerde yerleştirilmiş fiber katlarını ihtiva eden kıvrımsız elyaf kumaşlarla takviye edilmiş kompozit numuneler üzerine, hasar görene dek, çekme ve üç-nokta eğilme deneyleri tatbik edilmiştir. Bu çalışmada, fiber takviyeli kompozitlerde pratik bir öneme sahip, kısa kirişli kayma deneyi ile ölçülebilen, tabakalar arası kayma gerilmeleri ele alınmıştır. Matris-fiber arayüzeyinin kararlılığı ve/veya kararsızlığını izah edebilmek gayesiyle, kompozitlerin kırılma yüzeylerinin elektron mikroskobuyla büyültülmüş fotoğrafları yorumlanmıştır. Kompozitlerin kızılötesi tayfı, Fourier dönüşüm kızılötesi spektroskopisi ile elde edilmiştir (FT-IR). Termal araştırmalar seçilen altı tip kompozit üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kompozitlerin farklılığı, değişik matris tiplerinin değişik tipte fiber malzemeyle takviye edilmesinden kaynaklanmaktadır. Kompozitlerin ısıl kapasite değişimleri diferansiyel taramalı kalorimetre ile belirlenmiştir. Kompozitlerin, kalınlıkları boyunca, ısı iletim katsayısı ölçümleri yine diferansiyel taramalı kalorimetre kullanılarak yapılmıştır (DSC). Ölçümler geniş bir sıcaklık aralığında gerçekleştirilmiştir. Kompozitlerin termal kararlılığı hava atmosferinde termogravimetrik analiz (TGA) cihazı ve diferansiyel termal analiz (DTA) cihazı kullanılarak geniş bir sıcaklık aralığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of the study is to investigate the anisotropic behavior of different non-crimp stitched fabric (NCF) reinforced polyester and epoxy composites. Composite laminates were manufactured by vacuum infusion of resin into the fabric. Tensile and three-point bending flexural tests were conducted up to failure on specimens strengthened with different layouts of fibrous plies in NCF. In this study an important practical problem in fibrous composites, interlaminar shear strength as measured in short beam shear tests was discussed. The experiments, in conjunction with scanning electron photomicrographs of fractured surfaces of composites, were interpreted in an attempt to explain the stability and/or the instability of matrix-fiber interfaces. Infrared spectrum of composites were obtained by Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR). Thermal investigations on six selected type composites have been made. They differ with regard to the type of the resin matrix that have been reinforced with the different type of fiber. Changes in the specific heat capacity of composites have been determined by differential scanning calorimetry. Thermal conductivity measurements in through the thickness direction of composites were performed using a differential scanning calorimeter (DSC). Measurements were carried out over a wide range of temperatures. The thermal stability of composites in air atmosphere has been followed over a wide range of temperatures using thermogravimetric (TGA) and differential thermal analysis (DTA).