Robust blind and non blind detection for digital watermarking
Sayısal damgalama için dayanıklı gözü kapalı ve gözü kapalı olmayan sezimleme
  1. Tez No: 202739
  2. Yazar: ÇAĞATAY KARABAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KESKİNÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
İnternetin hızla gelişmesi, ayıal çoğul ortam ürünlerinin üretilmei, saklanmaı ve dağıtılmaına olan ihtiyacı büyük ölçüde arttırmıştır. Bunun yanı ıra, bu artış sayıal çoğul ortam ürünlerinin yasal olmayan kopyalamaya, dağıtım, değiştirme ve diğer aldırılardan etkilenmei sebebiyle güvenlik sorunlarını da artırmıştır. Literatürde, bu güvenlik sorunlarını çözmek için, saklanacak olan bilginin damga işareti vasıtaıyla taşıyıcı işaret üzerinden gönderildiği Sayısal Damgalama geliştirilmiştir. Damgalama siteminin kapaitesi kanal bozunumu, üzgeçleme, JPEG ıkıştırması ve kırpma gibi birçok bozulumdan etkilenmektedir. Bu bozulumlara ek olarak, taşıyıcı işaret girişimi, taşıyıcı işaretin on kullanıcıda mevcut olmadığı gözü kapalı damgalama istemleri adı verilen istemlerde kapasiteyi sınırlayabilir. Bu tezde, bu tip hata kaynaklarını önlemek ve istemin kapasiteini arttırmak için gürbüz sezimleme yöntemleri geliştirdik. Bu amaçla, ayrık koünüs dönüşümü alanında gözü kapalı damgalama itemleri için blok normalize etme yöntemine dayalı yöntemler geliştirdik. Ayrıca, hem ayrık dalgacık dönüşümü alanında nicemleme tabanlı gözü kapalı damgalama istemi için hem de ayrık kosünü dönüşümü alanında gözü kapalı olmayan damgalama istemi için kanal güvenirliği ketirimlerine dayalı ezici önerdik. Benzetim onuçlan, geliştirilen ezimleme yöntemlerinin, çeşitli bozunumlar ve aldırılar altında varolan yöntemlerle karşılaştırıldığında kapaiteyi, bit hata oranı başarımlarını ve gürbüzlüğü arttırdığını götermektedir.
Özet (Çeviri)
Rapid development of Internet has greatly increased the need for creation, storage and distribution of digital multimedia products. This raises, however, security concerns due to digital multimedia products high vulnerability to the illegal copying, distribution, manipulation, and other attacks. To remedy these security issues, in literatüre, the Digital Watermarking has been developed where the Information to be hidden is carried by the watermark signal that is transmitted över the hoşt signal. The capacity of a watermarking system is suffered from much degradation such as channel distortion, fıltering, JPEG compression, cropping ete. in addition to those degradations, the hoşt signal interference may even limit the capacity of some systems called blind watermarking systems where hoşt signal is not available to the end-users. To mitigate these sources of errors and inerease the capacity of the system, in this thesis, we develop robust detection methods. For this purpose, we devise block normalization based methods for blind watermarking system in Discrete Cosine Transform domain. We also propose the channel reliability estimation based deteetor for both blind quantization based watermarking system in Discrete Wavelet Transform domain and non-blind watermarking system in Discrete Cosine Transform domain. Simulation results demonstrate that the developed detection methods improve the capacity, bit error rate performance and the robustness of the systems as compared to existing methods against various distortions and attacks.