Doğu Akdeniz'de keşfedilen hidrokarbon kaynaklarının Türkiye'nin enerji güvenliğindeki yeri ve önemi
The role and signifinance of hydrocarbon resources discovered in the Eastern Mediterranean Turkey's energy security
  1. Tez No: 785989
  2. Yazar: ELİF ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tarihi ve Kültürel dokusuyla yüzyıllardır önemini koruyan Doğu Akdeniz son olarak 2000'li yılların başından itibaren hidrokarbon kaynaklarının keşfi ile gündeme gelmeye başlamış son dönemde Türk dış politikasında da farklı bir yer edinmiştir. Potansiyel enerji kaynaklarının açığa çıkarılmasıyla bölgesel ve küresel aktörler arasında enerji odaklı bir mücadele alanı ortaya çıkmıştır. Bölgede ekonomik, askeri ve siyasi hususlarda yaşanan krizlerin ve karışıklıkların Türkiye'ye yansımları söz konusudur. Özellikle Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ve kıta sahanlığı alanlarında yaşanan anlaşmazlıklarda Türkiye, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY)'nin oldu-bitti girişimlerine karşı mücadelesini sürdürmektedir. Aynı zamanda milli menfaatlerin de söz konusu olduğu Doğu Akdeniz, Türkiye'nin enerji güvenliğini doğrudan ilgilendirmektedir. Bu bağlamda Türkiye, bölgedeki meşru haklarını uluslararası hukuk çerçevesinde her şekilde savunacağını açıkça belirtmiştir. Doğu AKdeniz'de çıkarılacak enerji kaynaklarının transfer edilmesinde en ideal güzergâh olan Türkiye, uluslararası enerji projelerine büyük katkı sağlama potansiyeline sahiptir. Bu çalışma Doğu Akdeniz'de keşfedilen hidrokarbon kaynakalrının Türkiye'nin enerji güvenliğindeki yeri ve önemini analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean, which has maintanied its importance for centuries with its historical and cultural texture, has come to the fore with the discovery of hydrocarbon resources since the beginning of the 2000's, and has recently gained a different place in Turkish foreign policy.With the revealing of potential energy sources, an energy- oriented struggle area has emerged between regional and global actors. There are also reflections of the cries and turmoil in the region on economic, military and political issuses of concern for Turkey. Especially in the conflicts in the Exclusive Economic Zone (EEZ) and continental shelf areas, Turkey continues its struggle against the fait accompli of Greece and Greek Cypriot Administrain (GCA). At the same time, the Eastern Mditerranean, where national interests are at stake, is directly related to Turkey's energy security. In this context, Turkey has clearly stated that it will defend its legitimate rights in the region in every way possible within the framework of international law. Turkey, which is the most ideal route fort he tranfer of energy resources to be extraced in the Eastern Mediterranean, has the potential to contribute greatly to international energy projects. This study aims to analyze theplace and importance of hydocarbon resources discovered in the Eastern Mditerranean in Turkey's energy security. KeyWords : Energy, Security, Energy Security, Eastern Mediterranen,Turkey