Kitle imha silahlarının yayılmasına karşı güvenlik girişimi-PSI ve Türkiye'ye yansımaları
Proliferation security initiative-PSI and its scope for Turkey
- Tez No: 202879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUR TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Hukuk, Tarih, Marine, Law, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tarihi açıdan bakıldığında, abluka, ziyaret ve arama, barış içinde abluka ilekarantina uygulamalarından doğan DDH (Denizde Denetim Harekâtı), günümüzde açıkdenizlerde terörist faaliyetler ve yasa dışı deniz taşımacılığını önlemeye yönelikuygulamalar olarak karşımıza çıkmaktadır.ABD, Kitle İmha Silâhlarının Yayılmasının Önlenmesi Girişimi (PSI) ile denizlerüzerinde KİS yayılmasını caydırma ve önlemeye yönelik gayretleri küreselleştirmiştir.PSI kapsamında açık denizlerde icra edilmekte olan DDH'nın hukuki alt yapısınınsağlamlaştırılması maksadıyla çalışmalar daha da yoğunlaşacaktır.Tez çalışmasında esas itibariyle; PSI kavramı ile PSI kavramı içerisinde önemli biryer tutan ?Denizde Denetim Harekâtları?nın tanıtılmasına çalışılmış, KİS taşıdığındanşüphelenilen gemilere hangi şartlarda çıkılarak denetim yapılabileceği incelenerek PSIoluşumunun hukuki açıdan değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Maritime Interdiction Operations which derived from, blockade, visit and search,pasific blockade and quarantine in the historical scope; nowadays, emerges as the meansagainst the terrorist acts and illegal shipping in the high seas.The USA, enlarged universally the efforts to prevent and deter proliferation ofweapons of mass destruction, through the seas, by means of Proliferation SecurityInitiative (PSI). Efforts to reinforce the judicial infrastructure of Maritime InterdictionOperations, executed at high seas on behalf of PSI will intensify.At this thesis, mainly the terms PSI and ?Maritime Interdiction Operations? whichplays an important role in PSI are tried to be introduced; the conditions are investigatedwhen they are met boarding and searching are applicaple against the ships suspected ofcarrying WMD (Weapons of Mass Destruction); and the term PSI is evaluated in termsof law.