Reaktif pudra betonun (RPB) özelliklerinin mineral katkılarla geliştirilmesi
Improvement of the reactive powder concrete properties by incorporation of the mineral additives
  1. Tez No: 202967
  2. Yazar: ANIL Ş. KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BARADAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Basınç dayanımları 200-800 MPa aralığında olan çok yüksek dayanımlı çimento matrisli kompozit malzemeler, reaktif pudra betonu (RPB) adıyla son yıllarda beton teknolojisinde yer almaya başlamışlardır. Söz konusu betonlarda genellikle yüksek oranda silis kullanılarak (SiO2) sistemdeki CaO/SiO2 oranı azaltılmakta, agrega maksimum tane çapı düşürülerek daha homojen bir karışım elde edilmekte, uygun bir granülometri ile oldukça sıkı bir içyapı oluşturulmakta, süper akışkanlaştırıcılar kullanılarak su/bağlayıcı oranı oldukça düşük seviyelere çekilmektedir. Ayrıca, yüksek basınçlı buhar kürü (otoklav) ve yüksek basınç altında sıkıştırılarak kalıplara yerleştirilmesiyle güçlü bir mikroyapı ile dayanımları oldukça yüksek seviyelere çıkartılabilmektedir. Çok yüksek dayanım seviyelerine ulaşan malzemenin aşırı gevrek davranış göstermesi sebebiyle, bu sorunu gidermek için genellikle kısa kesilmiş çelik lifler kullanılmaktadır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, öncelikle RPB karışımları oluşturacak agreganın tipi ve tane dağılımı üzerine ön çalışmalar yapılarak başlanmıştır. Bu çalışmalar devamında kullanılacak kürleri tiplerin, süreleri ve karışımlar için optimum mikro silis oranı belirlenmiştir. Çalışmanın ilerleyen aşamalarında bağlayıcı yerine öğütülmüş yüksek fırın cürufu ve uçucu kül gibi mineral katkılar, tek tek ya da kombinasyonlarıyla ikamesi incelenmiştir. Alternatif silis kaynakları ile sistemin silis ihtiyacı karşılanarak mikro silis miktarında azaltmaya gidilmiştir. Sonuçta aynı dayanımı verebilecek ancak bünyesinde bağlayıcı yerine atık mineral katkıların ikame edilmiş ve daha az mikro silis bulunan karışımlar oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmada son olarak mineral katkılar geliştirilen karışımlara priz aşamasında sıkıştırma uygulamanın basınç dayanımına etkisi incelenmiştir. Çalışma sonuçları, öğütülmüş yüksek fırın cürufu ve uçucu kül gibi puzolanik özellikleri nispeten düşük atık mineral katkılarla da daha ekonomik RPB üretilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ultra high performance concrete, which has a compressive strength value in the range of 200- 800 MPa, is called Reactive Powder Concrete (RPC). RPC is generally produced by lowering the CaO/SiO2 ratio with the incorporation of silica components, by reducing the maximum size of aggregates, improving the compacted density by optimization of the granular skeleton of mixture and using superplasticizer to minimize the water / cement ratio. Application of pressure before and during setting and high pressure steam curing (autoclave curing) are additional methods to increase the strength level. Furthermore, to improve the ductility, generally short steel fibers are introduced into the RPC mixtures. In this study, initaly aggregate types and grading, silica fume content and heat treatment conditions optimized to obtain superior compressive strength. In the second stage The main bindery ingredients were pulverized fly ash (PFA), pulverized granulated blast furnace slag (PS), binary and ternary combinations were replaced with Portland cement (PC) at specified ratios. PFA and PS were alternatives reactive silica sources and determined optimum CaO/SiO2 ratio which give max compressive strength in autoclaved curing. So some of silica fume can be taken out to the mixtures. And than Class C fly ash and granulated blast furnace slag can also supplied silica to the system. And than created new mineral additives mixes which have less SF but same compressive strength value in autoclaved curing. In the thirth stage, three different curing methods (standard, autoclave curing and steam curing) were applied to the new mineral additives mixes and conrol mix. Mineral additives test results were presented comparatively with the control mix which has only cement and SF as a binder. In the last stage, application of pressure before and during setting with high pressure steam curing is additional methods to increase the strength level. These results indicate that the reactive powder concrete can also be produced with the incorparation of PFA and PS besides combinations of powerful binders SF and PC.