Boşluklu perdeli yapıların yeni deprem yönetmeliğine (TDY 98) göre incelenmesi
A study on structures containing coupled shear walls according to Turkish Earthquake Code-98
  1. Tez No: 202971
  2. Yazar: MEHMETCAN MAVRUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. MURAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Güçlendirici kirise sahip bosluklu deprem perdelerinde, kiris konumununuygun seçilmesi ile perdede olusan yanal yer degistirme ve taban momenti degerleriönemli ölçüde azaltılabilmekte ve en iyi yapısal davranıs belirlenebilmektedir. Busekilde yeni deprem yönetmeligine göre, bosluklu perdeli yapılarda güçlendiricikirisin yapı düzensizliklerine etkisi, güçlendirici kirisin konumu ve sayısıdegistirilerek bina için en iyi yapısal davranısa göre güçlendirici kiris konumubelirlenebimektedir. Bina analizinde ETABS V.8.5.0 paket programı ile çözümyapılmıstır. Perdeler sonlu elemanlar yöntemi ile modellenmistir. Binanın depremanalizinde Esdeger Deprem Yükü yöntemi kullanılmıstır. Elde edilen sonuçlarçizelge ve grafiklerle karsılastırılmıs, güçlendirici kiris konumunun düzensizliklereetkisi gözlenmistir.Anahtar Kelimeler :Sonlu Elemanlar Yöntemi, Bosluklu Deprem Perdeleri,Güçlendirici Kiris, ETABS, Esdeger Deprem Yükü Yöntemi.
Özet (Çeviri)
In Coupled shear walls analysis, which include stiffening beams, by means ofproper choice of stiffening beam location, wall lateral deflection and base momentvalues could be reduced considerably and the best structural performance of the wallcould be achieved. By using Turkish Earthquake Code-98 in the analysis of thecoupled shear walls structures, the effect of the location of the stiffening beam onstructural irregularities could be determined by changing stiffening beam locationand number. Structural analysis has done by using ETABS V.8.5.5 packet program.Coupled shear walls have been modeled by finite element method. In earthquakeanalysis of the structures, equivalent static earthquake load method has beenemployed. Figures and tables compare the results obtained and effect of stiffeningbeam location on structural irregularities has been watched out.Key Words :Finite Element Method, Coupled Shear Walls, Stiffening Beam,ETABS, Equivalent Earthquake Load Method.