Değişik giysiler üreten bir konfeksiyon işletmesinde maksimum kar sağlayan üretim programının bilgisayarda hazırlanması
Developing a manufacturing program on computer that maximize the profit at a garment industry that produces different style of apparels
  1. Tez No: 202970
  2. Yazar: MAHİR SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER YAZGAN BULGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Konfeksiyon sektörü, Türk ekonomisi için önemli bir yer tutmaktadır. Son yıllarda dünya hazır giyim pazarında yoğun bir rekabet yaşanmaktadır. Bu aşırı rekabet ortamında ihracat yapan hazır giyim firmalarının pazardan daha fazla pay alabilmesi için ürün maliyetlerini çok daha iyi analiz etmeleri gerekir. Bu çalışmanın amacı, konfeksiyon işletmeleri için ürün maliyetleri konusunda ayrıntılı raporlar hazırlayabilecek ve maksimum kar için siparişlerin optimum üretimini hesaplayacak bir bilgisayar programının hazırlanmasıdır. Anahtar sözcükler : Katkı Payı, Kar, Maliyet Muhasebesi, Konfeksiyon, Dönüşüm Muhasebesi.
Özet (Çeviri)
Turkish Garment and Textile Industry is placed very important place in Turkish economy. In recent years, the world garment industry has rival competitive business environment. In this competitive business environment exporters of Turkish garment industry have to make better analyze of costs. Aim of this study is, developing software that could make detailed cost reports of garment products and could calculate optimum production for company to get maximum profit. Keywords : Contribution margin, profit, apparel, garment, throughput accounting.