Evsel nitelikli atıksuların ters ozmoz kullanılarak geri kazanımı
Reuse of domestic wastewater using reverse osmosis
- Tez No: 202986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEDA ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Son yirmi yılda, membran üretim teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak, membran proseslerin, tekstil, kimya, petrokimya, maden işleme, gıda, biyoteknoloji, eczacılık, elektronik, kağıt, atıksu geri kazanımı, içme suyu eldesi gibi bir çok alanda kullanımını artırmıştır. Başlangıçta ilk yatırım maliyeti yüksek bir proses olan membran prosesler, diğer fiziksel ayırma yöntemleri olan adsorpsiyon, solvent ayırımı, distilasyon, kristalizasyon ve gaz ayırımı gibi proseslerle karşılaştırıldığında gelişmelere de bağlı olarak maliyetlerinin söz konusu proseslere göre daha düşük olduğu görülmektedir. Atıksuyun arıtılarak yeniden kullanılması dünyada yaygın bir uygulama haline gelmiştir. Geri kazanılan su, su teminini kolaylaştıran ve temiz su kaynaklarından bağımsız bir kaynak olarak görülebilir. Atıksuyun arıtılmasıyla doğadaki su döngüsü kısaltılarak su kaynakları korunmuş ve su ihtiyacı karşılanmış olur. Bu, bütüleşmiş atıksu yönetiminin ilk adımlarını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, sentetik olarak hazırlanmış evsel nitelikli atıksu, gri su ve evsel nitelikli atıksu kompakt ters ozmoz sistemi ile arıtılarak atık suyun yeniden kullanım alanları araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, evsel nitelikli atıksuyun ve gri suyun ters ozmoz sistemi ile arıtılarak, süzüntü suyunun yangın, bahçe sulama, sifon suyu olarak yeniden kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Membrane treatment processes have been increasingly exploited in many areas like textile, chemicals, petro chemicals, mineral processing, food processing, biotechnology, pharmacy, electronics, paper mill, waste water recovery, potable water production in the last twenty years. The cost of the membrane processes, which were costly processes at the very beginning, when compared with processes like adsorption, solvent seperation, distillation, crystallization and gas seperation that are physical seperation methods, have been noticed to be less than the above stated processes. The reuse of waste water after treatment has become widespread all over the world. The recovered water, can be considered as a source that is facilitating the supply of water and is an independent source from the fresh water supplies. By treating the waste water, the fresh water supplies can be protected by shortening the water cycle in the nature, and the need for water can be compensated. These will constitute the very first steps to integrated waste water management. In this study, the reuse areas of waste water have been investigated by treating the synthetic waste water with domestic characteristics, grey water and waste water with domectic characteristics via a compact reverse osmosis system. The results obtained have exposed that by treating the waste water with domestic characteristics and grey water via a reverse osmosis system, the filtrate can be reused for fire hydrants, field irrigation, and toilet flushing.