Köpeklerde pyometra olgularında bazı biyokimyasal ve hematolojik parametrelerin klinik tablo ve tedavi süreci ile ilişkisi
The relation of some biochemical and haematological parameters with clinical signs and treatment process in dogs with pyometra
  1. Tez No: 203042
  2. Yazar: DENİZ KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. ŞÜKRÜ KÜPLÜLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Köpeklerde Pyometra Olgularında Bazı Hematolojik ve Biyokimyasal Parametrelerin Klinik Tablo ve Tedavi Süreciyle İlişkisiSunulan çalışmanın amacı, köpeklerde pyometra olgularında bazı hematolojik ve biyokimyasal parametrelerin klinik tablo ile ilişkisinin ve klinik alanda kullanılabilirliğinin araştırılması ayrıca pyometra olgularında etiyopatogeneziste etkili faktörlere katkı sağlamaktır.Bu çalışmada hayvan materyali olarak, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı kliniğine getirilen, klinik ve ultrasonografik muayene ile pyometra tanısı konulan değişik yaş (4-16; 10,1±3,1) ve ırktan (Terrier, Pekinese, Puanter, Samoyed, Boxer ve Rottweiler) 20 köpek (Grup I) ile rutin ovariohisterektomi amacıyla getirilen yine değişik yaş (1-6; 3,5±1,5) ve ırktan (Terrier ve Alman Çoban Köpeği) 10 köpek (Grup II) olmak üzere, toplam 30 köpek kullanıldı. Anamnez bilgileri, klinik, vaginal ve ultrasonografi (6-8 Mhz prob) muayenesi değerlendirilen köpeklerden operasyondan önce biyokimyasal ve hematolojik parametreleri saptamak amacıyla vena sefalika antebrahi'den antikoagulanlı ve antikoagulansız tüplere (Vacuette ve Venoject) 2'şer ml kan alındı. Alyuvar, akyuvar, nötrofil, lenfosit, monosit, eosinofil, bazofil, hematokrit, ALT, AST, kan üre azotu ve kreatinin parametreleri incelendi. Biyokimyasal ve hematolojik parametrelerin analizi Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi laboratuarlarında yapıldı. Ovariohisterektomi operasyonundan 7 gün sonra tekrar kan alınarak biyokimyasal ve hematolojik parametreler değerlendirildi ve bir önceki bulgularla karşılaştırıldı.Grup I'e ait köpeklerde; poliüri ve polidipsi (%100) ve anoreksi, letarji, depresyon ve kusma (%65; 13/20) gibi klinik semptomlar görüldü. Köpeklerin %60'ında (12/20) açık serviks, %40'ında (8/20) kapalı serviks belirlendi. Klinik muayenesi yapılan köpeklerin sistemik yangısal cevap sendromu dikkate alındığında köpeklerin %70'inde (14/20) vücut ısısının 39,2 ? C ve üzerinde, %35'inde (7/20) kalp atım sayısının 120/dakika ve üzerinde, %100'ünde solunum sayısının 20/dakikanın üzerinde bulunduğu, köpeklerin %95'inde (19/20) çubuk nötrofil oranının %10'un üzerinde ve %75'inde (15/20) ise akyuvar sayısının 12x103/mm3 olduğu belirlendi.Pyometralı köpeklerde operasyon öncesi serum biyokimyasal parametrelerinden ALT 31,8±17,9 U/L, AST 57,4±15,4 U/L, kan üre azotu 21,0±8,8 mg/dl ve kreatinin 0,8±0,4 mg/dl olarak bulundu. Kontrol grubunda (Grup II) ise bu değerler sırasıyla ALT 35,1 ? 13,0 U/L, AST 29,6±8,9 U/L, kan üre azotu 16,1±4,2 mg/dl, kreatinin 0,9±0,2 mg/dl olarak saptandı. Gruplardan elde edilen değerler arasında istatistik önem bulunamadı (p>0,05). Hematolojik parametrelerden ise Grup I'e ait alyuvar sayısının 5,4±1,1x106/mm3, akyuvar sayısının ise 18,88±10,26x103/mm3 olduğu tespit edildi. Çubuk nötrofiller %21,44±8,37, parçalı nötrofiller %57,83±9,05, lenfosit değeri %14,8±7,7 ve hematokrit değeri %32,66±7,16 olarak saptandı. Kontrol grubunda (Grup II) ait alyuvar sayısı 6,5±0,7x106/mm3, akyuvar sayısı 8,3±2,1x103/mm3, çubuk nötrofil %3,1±1,5, parçalı nötrofil %68,5±3,3, lenfosit %21,2±3,4, hematokrit %41,8±3,0 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The Relation of Some Biochemical and Haematological Parameters With Clinical Sings and Treatment Process in Dogs With PyometraThe aim of this study was to determine the relationship of some hematological and biochemical parameters with the clinical treatment and to research the usability in the clinical area, and to contribute to the etiopathogenesis of the pyometra.In this study, as animal material; total 30 dogs which were brought to Ankara University Veterinary Faculty Department of Obstetric and Gynecology; 20 of them which pyometra was diagnosed after clinical and ultrasonografic examination, with different breed ( Terrier, Pekingese, Pointer, Samoyed, Boxer and Rottweiler) and different age ( 4-16; 10,1± 3,1) (Group I); and 10 of them which were brought to clinic to check for routine ovariohisterectomy, with different breed (Terrier and German Shepherd) and different age (1-cephalica antebrahi has taken from the dogs that anamnesis datum, clinical, vaginal, and ultrasonographic (6-8 Mhz prob) examination results have checked for the purpose of determining the biochemical and hematological parameters to the tubes with anticoagulant and without anticoagulant ( Vacuette and Venoject) . Red blood cells, white blood cells, neutrophyl, lymphocyte monocyte, eosinophyl, basophyl, haemotocrit, ALT, AST, BUN, creatinine parameters have checked. The analysis of the biochemical and hematological parameters were done at The Ankara University Veterinary Faculty laboratories. After the 7 days from the ovariohisterectomy operation the blood has taken again and checked the biochemical and hematological parameters and compared with the previous results.Being checked the clinical symptoms of the dogs which were belong to Group I; 100% polyuria, polydipsia and 65% (13/20) anorexia, lethargy, depression and vomiting were determined. 60% of the dogs (12/20) open cervix, 40% of the dogs (8/20) closed cervix were determined. The dogs which have checked clinical , taking care of the systemic inflamatory response syndrome , 70% of the dogs (14/20) have the body temperature 39,2 °C and higher, 35% of them (7/20) heart rates 120 per minute and higher, 100% of them respiration rates more than 20 per minute, 95% of the dogs (19/20) ratio of band neutrophyl more than 10% and 75% (15/20) has 12x x10³/mm³ white blood cell count were determined.In the serum biochemical parameters of Group I has checked before the operation, ALT value 31,8±17,9 U/L, AST value 57,4±15,4 U/L, BUN value 21,0± 8,8 mg/dl and creatinin value 0,8± 0,3 mg/dl were found. At the control group (Group II) those values sequentially; ALT value 35,1±13,0 U/L, AST value 29,6±18,9 U/L, BUN value 16,1±4,2 mg/dl and creatinine value 0,9± 0,2 mg/dl were found But among the groups no statistical importance was found. (p> 0,05). According to hematological values of Group I, RBC 5,4±1,1x106/mm³, WBC 18,88±10,26x10³/mm³ was determined. Band neutrophyles as %21,44±8,37, segmented neutrophyles as %57,83± 9,05, lymphocytes as %14,8±7,7 , and haematocrit value as %32,66± 7,16 were determined. At the control group (Group II), RBC 6,5± 0,7x106 mm³, WBC 8,3± 2,1x10³ mm³, band neutrophyles %3,1±1,5, segmented neutrophyles as %68,5±3,3, lymphocytes as %21,2±3,4, and haematocrit as %41,8±3,0 were determined.While the importance ratio of RBC and lemphocytes were found asp< 0,05, the importance ratio of WBC, haematocrit and segmented neutrophyles were found as p< 0,01 and band neutrophyles were p< 0,001.Before the operation 30% of the dogs (6/20) which belong to the Group I ALT value was found less than reference value. At all of these dogs anorexia, lethargy, and depression, and vomiting have examined . But BUN was found higher than the reference value of the 35% (7/20) of these dogs. Vomiting was determined at the 6 of these dogs. Both BUN and creatinine were determined higher in 2 event.According to results of the biochemical parameters of Group I after the 7. day of the operation , ALT value 47,27±20,88 U/L, AST value 39,24±13,49 U/L, BUN value 21,78±1,85 mg/dl and creatinine value 0,81±0,29 mg/dl were determined. At the control group (Group II), ALT value 33,8±10,5 U/L, AST value 31,6±10,5 U/L, BUN value 16,3±5,7 mg/dl and creatinine value 0,9±0,2 mg/dl were determined. According to the estimation of the Group I in theirselves, while the importance of ALT value was found p< 0,05 , among the groups there was no importance.