Fiberle güçlendirilmiş indirekt kompozit sistemlerinin bazı fiziksel özelliklerinin IPS Empress seramik sistemi ile karşılaştırılarak incelenmesi
Analysing some physical properties of fiber reinforced indirect composite resin systems compared with IPS Empress ceramic system
- Tez No: 203041
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ZAİMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada SR Adoro/Vectris ve BelleGlass NG/Construct fiberle kuvvetlendirilmiş indirekt kompozit sistemlerinin kırılma direnci, renk stabilitesi, aşınma miktarı ve sertlik gibi bazı mekanik özellikleri tam seramik sistemi IPS Empress ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca 2 farklı basamak preparasyonunun (1 mm oluk biçimli basamak ve 0,8 mm dik açılı basamak) kırılma direncine olan etkisi değerlendirilmiştir. Her materyal grubundan 10 adet oluk biçimli basamak, 10 adet dik açılı basamak olmak üzere toplam 20'şer adet kron örnek hazırlanarak toplam 60 örnek mekanik direnç testine tabi tutulmuştur. Kırılma direnci testleri için Lloyd LRX cihazı ve Nexygen bilgisayar yazılımı kullanılmıştır.İstatistiksel değerlendirmeler neticesinde fiber destekli indirekt kompozit materyallerinin kırılma direnci açısından tam seramik sistemi IPS Empress'ten daha başarılı olduğu bulunmuştur. En yüksek kırılma direnci değerlerini BelleGlass NG/Construct fiberle kuvvetlendirilmiş indirekt kompozit sistemi gösterirken, en düşük kırılma direncini IPS Empress tam seramik sistemi göstermiştir. Ayrıca dik açılı basamak preparasyonunun, oluk biçimli basamak preparasyonuna göre daha dirençli bir yapı oluşturduğu saptanmıştır.SR Adoro/Vectris ve BelleGlass NG/Construct fiberle kuvvetlendirilmiş indirekt kompozit materyallerinin ve IPS Empress tam seramik materyalinin hızlandırılmış eskitme sonrası renk stabiliteleri karşılaştırıldı. Çalışmada her materyal grubundan A2 renginde 10'ar tane 10 mm çapında, 1 mm kalınlığında örnekler hazırlandı ve toplam 30 örnek incelendi.Örneklerin renk analizi Minolta CR 321 kolorimetre kullanılarak yapıldı. Örneklerin renkleri 300 saatlik eskitme işleminden önce ve sonra kaydedilmiştir. CIE Lab sistemine göre veriler alındı ve renk değişiminin hesaplanmasında ?E= [(?L*)²+ (?a*)²+ (? b*)]½ formülü kullanılmıştır.İstatistiksel analiz sonucuna göre her üç renk parametresinin ( L açıklık ? koyuluk, a kırmızı ? yeşil, b sarı ? mavi) materyal gruplarına bağlı olarak farklılıklar gösterdiği ortaya çıkmıştır. 3 materyal grubu içinde en fazla ?E renk değişimini BelleGlass NG indirekt kompozit sisitemi göstermiştir.Tüm materyal gruplarında 300 saatlik eskitme işlemi sonunda L, a, b renk parametrelerinde farklılıklar bulundu ve renk değişimi olduğu saptandı. Ancak bu değişikliklerin gözle görülmediği ve klinik renk eşleşme skorlarına göre uyumlarının iyi olduğu tesbit edilmiştir.IPS Empress tam seramik, SR Adoro ve BelleGlass HP indirekt kompozit materyallerinin aşınma miktarları ve sertlik ölçümleride karşılaştırılmıştır. Bu ölçümler, her materyal grubundan 15 mm çapında ve 3 mm kalınlığında beşer tane disk hazırlanarak yapılmıştır.Çalışmamızda aşındırma işlemi için CSEM tribometer cihazı kullanıldı. Bu sistemde iki boyutlu bir aşınma testi olan pin-on disk (POD) testi uygulanmakta ve bu cihaz aşındırma işlemi yanında sürtünme katsayılarınıda ölçülmektedir. Aşınma işlemi örnekler üzerinde 0,075 m/sn hızla dönen Al2O3 pinin, 300 metre mesafe boyunca 10 N statik yük altında rotasyonel hareketi ile gerçekleştirildi. Aşındırma işleminden sonra örneklerin aşınma miktarını tesbit için, aşınma izinin derinliği ve aşınma alanı profilometre ile ölçülmüştür. Ayrıca örneklerin aşınan yüzeylerini incelemek için SEM kullanılmıştır.IPS Empress tam seramik, SR Adoro ve BelleGlass NG indirekt kompozit materyallerinin Knoop sertlik değerleri (KHN), identörün 500 g yük ile 15 sn'de bıraktığı identasyonun 400 kez büyütülmesi ile tesbit edilmiştir. Her örnek için farklı noktalardan 5 `er ölçüm yapılmıştır.İstatistiksel değerlendirmeler neticesinde, en çok aşınan örnek grubu IPS Empress seramik sistemi iken en az aşınan örnek grubu SR Adoro indirekt kompozit sistemidir. IPS Empress seramik sistemi, SR Adoro ve BelleGlass NG indirekt kompozit sistemlerinin sertlik bulgularının istatistiksel değerlendirmesinde Anova testi kullanılmıştır. İstatistiksel olarak en yüksek sertlik değerlerini IPS Empress seramik sistemi gösterirken en düşük sertlik değerlerini SR Adoro indirekt kompozit sistemi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate and to compare some mechanical characteristics, such as fracture strength, colour stability, wear rate and microhardness of fiber reinforced indirect composite systems SR Adoro/Vectris and BelleGlass NG/Construct with the full ceramic system IPS Empress. Moreover the effect of 2 different margin preparations (1 mm chamfer and 0,8 mm shoulder preparation) on fracture strength has been evaluated. Preparing 20 crown samples from each material group, ten from chamfer and ten from shoulder, a total of 60 samples have been subjected to fracture strength test. Llyod LRX universal testing device and Nexygen computer software have been used to evaluate fracture resistance of the samples.The results were measured in Newton and the data were statically evaluated using Kruskal Wallis test. As a result of statical evaluations, fracture strength of fibre reinforced indirect composite materials has been found to be more effective than that of full ceramic system IPS Empress. While the fiber reinforced composite system BelleGlass NG/Construct has shown the highest fracture strength values, IPS Empress full ceramic system had the lowest fracture resistance values. Besides it has been determined that shoulder preparation exhibited more resistant structure than chamfer preparation does.Furthermore, the effect of accelerated aging proccess on the colour stabilities of indirect composite materials SR Adoro/Vectris, BelleGlass NG/Construct and full ceramic material IPS Empress were investigated. Ten samples in A2 shade were prepared from each material group with the dimensions of 10 mm in diameter, 1 mm in width. In total 30 samples were examined.Colour analyses of the samples were made using Minolta CR 321 colorimeter. The colours of the samples were recorded before and after 300 hours of accelerated aging process. Data were taken according to CIE Lab system and ?E= [(?L*)²+ (?a*)²+ (? b*)]½ formula has been used in calculating the colour change.According to statical analyses result, differences were seen in each of the three colour parameters (L= lightness-darkness, a= red-green, b= yellow-blue) depending upon the material groups. BelleGlass NG indirect composite system has shown maximum ?E colour change among the three material groups.After 300 hours of accelerated aging process differences were seen in each of the three colour parameters in all the material groups and it has been determined that there was a colour change. However, it has been noticed that these changes could not be observed by naked eyes and have good relevance according to clinical colour coupling score.Wear rates and microhardness measurements of IPS Empress full ceramic material and SR Adoro, BelleGlass NG indirect composite materials were also compared. These measurements were made by preparing 5 discs from each material group. The samples were 15 mm in diameter and 3 mm in thickness.CSEM tribometer has been used for wear process in this study. In this system the pin-on-disc (POD) test, a two body wear test was used and this apparatus measures not only wear rate but also friction coefficient. Wear process on the samples has been carried out with the rotational movement of aluminium oxide pin rotating at a speed of 0,0075 m/sec under 10 N load throughout 300 meters of distance. After the wear process to determine the wear rate, depth of wear trace and wear field were measured by profilometer. Furthermore, SEM was used to examine wear surfaces of the samples.Knoop microhardness values of IPS Empress full ceramic system, SR Adoro and BelleGlass HP indirect composite materials have been determined by magnifiying the identation 400 times, which has been left with 500 g load at 15 seconds by identor. For each sample 5 different measurements have been taken from different points.As a consuequence of statical evaluations, it was shown that IPS Empress ceramic system was the sample group which has the highest wear rate while SR Adoro indirect composite system has the least. ANOVA test was used in statical evaluation of the microhardness outcomes of the samples. As statical values IPS Empress ceramic system has the highest microhardness values while SR Adoro indirect composite system has the lowest microhardness values.