Oksijen konsantrasyonunun implantasyon öncesi embriyo gelişimi ve gebelik oranı üzerine etkisi
The effect of oxygen concentration on preimplantation embryo development and pregnancy rate
  1. Tez No: 203171
  2. Yazar: UFUK KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL KOYUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Fertilize oosit dişi genital kanallar içerisinde, %5 O2 konsantrasyonu etkisi altında bulunmaktadır. Üremeye yardımcı tedavi yöntemlerinden biri olan mikroenjeksiyon yönteminde embriyolar in vitro ortamda atmosferik oksijene (%20 konsantrasyonda) maruz kalabilmektedirler. Bu oranın olası olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilmek amacıyla O2 kontrollü inkübatörler üretilmiştir.Bu çalışmada, çocuk sahibi olmak isteyen infertil çiftlerin tedaviye alınmasını takiben mikroenjeksiyon işlemi uygulandı. Elde edilen embriyolar randomize şekilde %20 ve %5 konsantrasyonda O2 içeren inkübatörlerde ayrı ayrı inkübe edildi. Mikroenjeksiyondan sonraki birinci günde, üçüncü günde ve uygun vakalarda beşinci günde kontrol edilen embriyolar, skorlanarak fertilize oosit sayısı, üçüncü günde blastomer sayısı, üçüncü günde fragmantasyon, üçüncü gün iyi kalite embriyo sayısı, üçüncü gün kompaktlaşma, beşinci gün blastosist oluşturma, beşinci gün iyi kalite iç hücre kütlesi, beşinci gün iyi kalite trofoblast, implantasyon ve gebelik oranları bakımından karşılaştırıldı. Sonuçlar Mann-Whitney U testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The zygote in the female reproductive tract of human is under 5% O2 concentration. On the other hand, the embryos of infertile couples formed via the microenjection method may be subjected to atmospheric oxygen level. Oxygen controlled incubators are derived in order to decrease the possible negative effects of it.The infertile couples with the desire of having a child were included to this study. The embryos obtained were assigned to 5% and 20% O2 concentrated incubators randomly way. The embryos were controlled on the first, third and in some cases fifth days fallowing the microinjection procedure and the results were recorded. Number of fertilized oocytes, number of blastomeres on the third day, fragmentation on the third day, number of good quality embryos on the third day, compaction on the third day, blastocyst formation on the fifth day, good quality ICM formation on the fifth day, good quality trophoblast formation on the fifth day, implantation and pregnancy rates were compared according to Mann-Whitney U test.