Akut koroner sendrom ve kronik koroner arter hastalarında endotelyal nitrik oksit sentetaz (e NOS) Glu 298-Asp polimorfizminin klinik ve biyokimyasal etkilerinin araştırılması
Investigation of the clinical and biochemical effects of endothelial nitric oxide synthase (eNOS) gene Glu 298- Asp polymorphism in patients with acute coronary syndrome (ACS) and choronic coronary artery disease (CCAD).
- Tez No: 203175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN SÜSLEYİCİ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZETNitrik oksid (NO), nitrik oksid sentaz (NOS) enzimi tarafından L-Argininden sentezlenir. NOS enziminin nöronal (nNOS), indüklenebilir (iNOS) ve endotelyal (eNOS) olmak üzere üç izoformu vardır. eNOS geni Glu 298-Asp polimorfizmi koroner arter spazmı, koroner arter hastalığı, miyokard infarktüsü, ateroskleroz, koroner ateroskleroz yaygınlığı ve hipertansiyon ile olan ilişkisi çeşitli çalışmalarla belirlenmiştir.Bu çalışmada amacımız, akut koroner sendrom (AKS) ve kronik koroner arter hastalığı (KKAH) tanısı konmuş hastalarda eNOS geni Glu 298-Asp polimorfizminin hastalık oluşumu üzerindeki ve biyokimyasal parametrelere olan etkileri araştırmak idi. Bu amaçla, 17 adet AKS ve 13 adet KKAH tanısı konmuş hasta ve rutin sağlık kontrolleri için müracaat edip koroner anjiografiyle koronerlerinin normal olduğu tespit edilen 46 sağlıklı kişi incelendi. eNOS Glu 298-Asp genotipleri, polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ve restriksiyon uzunluk parça polimorfizmi (RFLP) yöntemlerinin uygulanması ile saptandı.Endotelyal nitrik oksid sentaz genine ait Glu 298-Asp genotip sıklıkları; AKS' lu grupta %70,6 Glu/Glu, %23.5Glu/Asp, %5,9 Asp/Asp; KKAH grupta %76,9 Glu/Glu, %15.4 Glu/Asp, %7,7 Asp/Asp ve kontrol grupta %17 Glu/Glu, %51.1 Glu/Asp, %31,9 Asp/Asp olarak bulundu. AKS'lu ve KKAH gruplarda Glu/Asp ve Asp/Asp genotiplerinin sıklıklarını normal genotip olan Glu/Glu'ya kıyasla daha düşük yüzdelerde bulmamız Glu 298-Asp varyasyonunun hastalıkla ilişkili olmadıgını düşündürmektedir. Ayrıca Glu 298-Asp genotiplerinin serum lipidleri üzerinde herhangi bir etkisine rastlanmadı. Sonuç olarak çalışmamızda eNOS geni Glu 298-Asp polimorfizminin nitrik oksit aracılı vasküler cevapları etkilemediğini tespit ettik.
Özet (Çeviri)
SUMMARYNitric oxide (NO) is synthesized from L-arginine by the nitric oxide synthase (NOS) enzyme. NOS has three isforms which are neuronal (nNOS), inducable (iNOS) and endothelial (eNOS). eNOS gene Glu 298-Asp polymorphism has been shown to have increased predisposition to various heart-vessel diseases such as; coronary spasm, coronary artery disease, myocardial infarction, atherosclerosis and hypertension.The aim of our study was to determine the effects of eNOS gene Glu 298-Asp polymorphism over disease generation and biochemical parameters in patients with acute coronary syndrome (ACS) and chronic coronary artery disease (CCAD). For this purpose 17 patients with ACS, 13 patients with CCAD and 46 healthy individuals proven to have normal coronaries with angiography were analyzed. eNOS Glu 298-Asp genotypes were determined with polymerase chain reaction (PCR) and restriction fragment length polymorphism (RFLP) methods.The frequencies of eNOS Glu 298-Asp genotypes were found to be 70,6% Glu/Glu, 23.5% Glu/Asp, 5,9% Asp/Asp for the ACS group; 76,9% Glu/Glu, 15.4% Glu/Asp, 7,7% Asp/Asp for the CCAD group, and 17% Glu/Glu, 51.1% Glu/Asp, 31,9% Asp/Asp for the control group. The lower frequencies of the Glu/Asp and Asp/Asp genotypes in the ACS and CCAD groups in comparison to controls may show theat the Glu 298-Asp variation has no relationship with disease. Furthermore, Glu 298-Asp genotypes have not found to be effective over serum lipids. As a conclusion, Glu 298-Asp polymorphism has not been found to affect nitric oxide-mediated vascular responses in the present study.