Nöropatik ağrı modeli oluşturulan farelerde kaempferol ve imipraminin sinerjik etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of kaempferol and imipramine in an experimental neuropathic pain model
  1. Tez No: 1010477
  2. Yazar: ÇİĞDEM KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARES ALİZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Nöropatik ağrı, somatosensoriyel sinir sisteminde meydana gelen hasar sonucu gelişen ve yaşam kalitesini ciddi düzeyde etkileyen kronik bir ağrı türüdür. Bu çalışmada, parsiyel siyatik sinir ligasyonu (PSNL) ile oluşturulan deneysel nöropatik ağrı modelinde kaempferol ve imipraminin tek başına ve kombinasyon halinde uygulanmasının ağrı davranışları, biyokimyasal parametreler ve histopatolojik değişiklikler üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Deney hayvanları kontrol, sham, PSNL ve tedavi grupları olmak üzere yedi gruba ayrılmıştır. Nöropatik ağrı gelişimi hot plate, tail flick ve rotarod testleri ile değerlendirilmiştir. Biyokimyasal analizlerde ELISA (Enzim Bağlantılı İmmünosorbent Testi) yöntemi kullanılarak Bcl-2 (B hücreli lenfoma 2 proteini), IL-1β (İnterlökin-1 beta), IL-6 (İnterlökin-6), TNF-α (Tümör nekroz faktörü alfa), NF-κB (Nükleer faktör kappa B), IL-10 (İnterlökin-10), TAS, (Toplam antioksidan durumu), TOS (Toplam oksidan durumu), GSH (Glutatyon) düzeyleri belirlenmiştir. Ayrıca siyatik sinir dokuları histopatolojik olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular, PSNL grubunda ağrı duyarlılığının arttığını; proinflamatuar sitokinler ve oksidatif stres belirteçlerinin yükseldiğini, buna karşılık antioksidan ve antiinflamatuvar parametrelerin azaldığını göstermiştir. Kaempferol ve imipramin uygulanan gruplarda bu değişikliklerin kısmen düzeldiği, kombinasyon grubunda ise belirgin iyileşme sağlandığı saptanmıştır. Histopatolojik incelemelerde PSNL grubunda aksonal ve endonöral dejenerasyon gözlenirken, kombinasyon tedavisinin sinir dokusu üzerinde belirgin koruyucu etki gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, kaempferol ve imipraminin birlikte uygulanmasının nöropatik ağrı üzerinde antiinflamatuvar, antioksidan ve nöroprotektif mekanizmalar aracılığıyla sinerjik etki oluşturduğu gösterilmiştir. Bu çalışma, kombinasyon tedavisinin nöropatik ağrı yönetiminde daha etkili ve çok yönlü bir terapötik yaklaşım olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Neuropathic pain is a chronic pain condition resulting from damage to the somatosensory nervous system and significantly impairs quality of life. The aim of this study was to evaluate the effects of kaempferol and imipramine, administered alone and in combination, on pain behaviors, biochemical parameters, and histopathological changes in an experimental neuropathic pain model induced by partial sciatic nerve ligation (PSNL). Experimental animals were divided into seven groups: control, sham, PSNL, and treatment groups. Neuropathic pain development was assessed using behavioral tests, including the hot plate, tail flick, and rotarod tests. Biochemical analyses were performed using the ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) method to determine the levels of Bcl-2 (B-cell lymphoma 2), IL-1β (Interleukin-1 beta), IL-6 (Interleukin-6), TNF-α (Tumor necrosis factor alpha), NF-κB (Nuclear factor kappa B), IL-10 (Interleukin-10), TAS (Total antioxidant status), TOS (Total oxidant status) and GSH (Glutathione). Additionally, sciatic nerve tissues were examined histopathologically. The findings demonstrated increased pain sensitivity in the PSNL group, along with elevated levels of proinflammatory cytokines and oxidative stress markers, and decreased antioxidant and anti-inflammatory parameters. Treatment with kaempferol and imipramine partially reversed these alterations, whereas combination therapy resulted in more pronounced improvement. Histopathological examination revealed marked axonal and endoneurial degeneration in the PSNL group, while combination treatment showed significant neuroprotective effects. In conclusion, the combined administration of kaempferol and imipramine exerts a synergistic effect on neuropathic pain through anti-inflammatory, antioxidant, and neuroprotective mechanisms. These findings suggest that combination therapy may represent a more effective and multifaceted therapeutic strategy in the management of neuropathic pain.