Vücut geliştirme sporunun kardiyak fonksiyonlar, oksidatif stres oluşumu ve antioksidan düzeyleri üzerine etkisi
The effects of body building sport on to the cardiac functions, oxidative stress and antioxidant levels
- Tez No: 203254
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SÖKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş ve Amaç: Bazı dayanıklılık sporlarında, düzenli yoğun çalışma kardiyak fonksiyon ve morfolijide karakteristik değişikliklere neden olur. Bu çalışmada vücut geliştirme sporu yapan bireylerde egzersizin ekokardiyografik olarak kalp üzerindeki etkilerini, düzenli spor yapmayan erkeklere oranla oksidatif stres oluşumunu ve antioksidan düzeyleri üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır.Materyal-Metod: Çalışmaya, 3 ay ve daha uzun süreli düzenli olarak vücut geliştirme sporu yapmış 25 birey ve sedanter yaşayan 28 birey kontol grubu olarak dahil edildi. Her iki gruba iki boyutlu (2D), konvansiyonel doppler ve doku doppler görüntüleme (DDG)'yi içeren ekokardiyografik inceleme yapıldı. Her iki gruba antioksidan sistem aktivitesini gösterecek olan SOD, CAT ve GPx aktivitesi ile lipid peroksidasyon ürünü olan MDA düzeyi spektrofotometrik yöntemle ölçüldü.Bulgular: Her iki grubta demografik özellikler benzerdi. Sol ventrikül diyastolik çapları (SVDSÇ) ve posteriyor duvar kalınlıkları ve sporcu gurubunda anlamlı olarak daha fazla bulundu (p< 0.05). Transmitral Doppler indekslerinde sporcu gurubunda kontrol grubuna göre mitral A (50.44±12.6 cm/sn) azalmış, E/A (1.93±0.5) oranı artmış, EDZ azalmıştı ve (194.60±24.08 m/sn) istatistiksel olarak anlamlı tespit edildi (P=0.007, 0.01 ve 0.018). Sağ ventrikül genişliği ve sağ ventrikül duvar kalınlığı sporcu grupta anlamlı olarak artmış bulundu (P=0.001, ve 0.000). DDG ile mitral annuler septal ve lateral bazal duvarları ile anteriyor bazal duvarından elde edilen indekslerden septal Em (13.7±2.6) artmış, septal Em/Am (1.7±0.5) artmış, lateral Em (18.5±3.7) artmış, lateral Am (7.8±1.9)azalmış, lateral Em/Am (2.5±0.7) oranı artmış, anteriyor Am (7.6±1.7) azalmış, anteriyor Em/Am (2.3±0.5) artmıştı ve bu değerler arasında her iki grupta istatistiksel olarak fark vardı. Vücut geliştirme sporu yapan bireylerin dinlenme durumundaki CAT aktivitesinde %34.9 artma, GPx aktivitesinde %24.8 artma ve MDA aktivitesinde %29.6 azalma tespit edildi ve istatiksel olarak anlamlı idi.Sonuç: Vücut geliştirme sporcularındaki kardiyak adaptasyonlar (boyut, kitle, sistolik ve diyastolik fonksiyonlar), izotonik-izometrik egzersize ihtiyaç duyan sporcular (bisiklet binicileri, buz hokeyi, basketbol, futbol, patenle kayanlar, rugby, kano ve kürek ) ile benzerlik göstermektedir. Yine vücut geliştirme sporu yapan bireylerde SOD, CAT ve GPX enzimlerinde artış antioksidan kapasitenin bir adaptasyonu olarak görülebilir. Ancak bu enzimaktivitelerinin dinlenme durumunda ölçülmesi yoğun egzersiz sonrası antioksidan kapasite hakkında bir sonuca varmak uygun olmayabilir. MDA aktivitesinde azalma vücut geliştirme sporunun lipid peroksidasyonu üzerine olumlu etkilerinin olduğu anlamına gelebilir.Anahtar Kelimler: Antioksidan kapasite; ekokardiyografi; oksidatif stres; vücut geliştirme sporu
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Regular intensive training in some endurance sports is associated with characteristic changes in cardiac functions and morphology. In this study, we aimed to investigate the effects of exercising on to the cardiac functions echocardiographically, oxidative stress and antioxidant levels in body builders comparing with sedentary males.Materials-Methods: Twenty-five body builders who exercised at least 3 months regularly and 28 sedentary males as controls were enrolled in to the study. Both groups were performed two dimensional (2D), conventional Doppler and tissue Doppler echocardiography (tDE). SOD, CAT, GPx and a lipid peroxidation product MDA, which represent the activity of antioxidant system were measured with spectrophotometric method.Results: Both groups were demographically similar.