Bipolar affektif bozukluk nedeniyle valproik asit kullanan ve metabolik sendromu olan hastalarda adiponektin, leptin düzeyleri ve oksidatif stresin değerlendirilmesi
Evaluation of adiponectin, leptin levels and oxidative stress in bipolar patients with metabolic syndrome which treated vaiproic acid
- Tez No: 203264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAHRAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Psikiyatri, Biochemistry, Psychiatry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ: Psikotik ve duygu durum bozukluklarında artmış metabolik sendrom (MS) riski tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amacı bipolar hastalarda valproik asit (VPA) tedavisinin adiponektin, leptin seviyeleri ve oksidatif hasar üzerine etkisini belirlemektir.MATERYAL VE METOD: Bu çalışma 20 kontrol olgusu ile VPA tedavisi alan 40 bipolar hastayı içermektedir. Hastalar metabolik sendrom olan ve olmayan olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Bipolar hastalık tanısı DSM IV'e göre ve metabolik sendrom tanısı NCEP ATP III kriterlerine göre koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: An increased risk for metabolic syndrome (MS) has been described for persons with psychotic and mood disorders. The aim of the study was to determine the influence of valproic acid (VPA) treatment on adiponectin, leptin levels and oxidative damage in bipolar disease.MATERIAL AND METHOD: 40 bipolar patients receiving VPA mono therapy were included in this study, with 20 healthy control subjects. Patients are divided into two groups with and without metabolic syndrome. 20 bipolar patients, diagnosed according to the DSM IV, were assessed for metabolic syndrom according to the NCEP ATP III criteria.