Raloksifen ve risedronatın serum biyokimyasal belirteçleri üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
The effect of raloksifen and risedronate therapy on serum biochemical markers
- Tez No: 203265
- Danışmanlar: PROF. DR. VURAL KAVUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı postmenopozal osteoporoz tedavisinde raloksifen ve risedronat tedavisinin kemik döngüsü belirteçleri ve kemik mineral yoğunluğu (KMY) üzerine etkilerini karşılaştırmaktır.Gereç ve Yöntem: 2004 ve 2007 yılları arasında postmenopozal osteoporozu olan toplam 90 hasta çalışmaya alındı. Hastalar rastgele üç çalışma grubuna dahil edildi: Kontrol, raloksifen ve risedronat gruplarına sırası ile, 1000 mg elementer kalsiyum + 400 IU D vitamini/gün, 1000 mg elementer kalsiyum + 400 IU D vitamini/gün + 60 mg raloksifen/gün ve 1000 mg elementer kalsiyum + 400 IU D vitamini/gün + 35 mg risedronat/hafta verildi.Hastaların yaş ortalamaları kontrol, raloksifen ve risedronat grubunda sırası ile 57.5 ± 8, 60.5 ± 7.6 ve 60.9 ± 8.2 yıl olarak bulundu. KMY, tedavinin başlangıcında ve 12 ay sonunda DXA ile ölçüldü. Kemik döngüsü belirteçlerinden osteokalsin ve CTX serum düzeyleri, tedavi öncesi ve 3., 6., 9. ve 12. aylarda ölçüldü. İstatistiksel analiz için SPSS (version 13) bilgisayar paket programı kullanıldı. Gruplar arası karşılaştırmada Tek-Yönlü ANOVA testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to compare the effects of raloxifen and risedronate therapy on bone turnover markers and bone mineral density (BMD) in postmenopausal osteoporosis.Materials and Methods: In the period between 2004 and 2007 years, 90 postmenopausal patients were included in the study. The patients were randomly assigned to three study groups: Control group, raloxifen group and risedronate group were treated with 1000 mg elementary calcium + 400 IU vitamin D/day, 1000 mg elementary calcium + 400 IU vitamin D/day + 60 mg raloxifen/day and 1000 mg elementary calcium + 400 IU vitamin D/day + 35 mg risedronate/week, respectively.The mean age of patients in control, raloksifen and risedronate group was 57.5±8, 60.5±7.6 and 60.9±8.2 years, respectively. BMD was evaluated at the beginning and twelfth month of treatment by DXA. Blood levels of bone turnover markers osteocalcin and CTX were calculated before the treatment and at 3., 6., 9. and 12. months of the treatment. Statistical analysis was performed by SPSS version 13. One-Way ANOVA test was used for the comparisons between groups.