Tutuklu / hükümlü gençlerin benlik saygısı düzeyleri, aile ve çevre özelliklerinin incelenmesi
An evaluation on self esteem levels, family characteristics and social-circle features of the detained / sentenced young prisoners
- Tez No: 203279
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DR. HANDAN ZİNCİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Araştırma, tutuklu/hükümlü gençlerin benlik saygısı düzeyleri, aile ve çevre özelliklerinin incelenmesi amacıyla, Kayseri ili, İncesu Çocuk Tutuklu Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, 14 Ocak ? 14 Şubat 2008 tarihleri arasında 44 genç üzerinden yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu(KBF), Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri(CBSE) ve Aile Değerlendirme Ölçeği(ADÖ) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, bilgisayar ortamında SPSS paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmede; verilerin tanımlayıcı istatistikleri, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Independent t test, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U test, uygulanmıştır. Aile değerlendirme ve benlik saygısı alt ölçeklerinde puanlar arasındaki ilişki için korelasyon yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted descriptively in order to investigate self esteem levels, family characteristics and social-circle features of the detained / sentenced juvenile prisoners at İncesu Juvenile Detention Home in Kayseri Province. The research covered 44 young prisoners from 14th. January 2008 to 14th. February 2008. Personal Inquiry Form devised by the researcher, Coopersmith Self-Esteem Inventory (CSEI) and Family Assessment Device (FAD) was used in order to collect the data. The data obtained from the research were evaluated with SPSS packet program on computerized setting. The descriptive statistics of the data, one-way variance analysis (ANOVA), Independent t test, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U test were utilized for the data evaluation. A correlation was created for the correlation between the scores of Family Inquiry and self-esteem subscales.