Antimikrobiyal etkili s-(1-fenil-2-metil-2-nitroetil)-l-sistein türevlerinin asitlik sabitlerinin deneysel yöntemlerle belirlenmesi ve teorik değerler ile karşılaştırılması
Determination of pka constants of antimicrobial s-(1-phenyl-2-methyl-2-nitroethyl)-l-cysteine derivatives using experimental methods and comparison with the theoretical values
- Tez No: 203281
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Bölümü
- Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada ß-Metil-ß-nitrostiren, 4-N,N-Dimetilamino- ß-metil-ß-nitrostiren, 2-Metoksi-ß-metil-ß-nitrostiren , 4-Kloro-ß-metil-ß-nitrostiren, 4-Nitro-ß-metil-ß-nitrostiren bileşikleri sentezlenmiştir. ß-nitrostiren türevleri nitroetan ve benzaldehit türevlerinin kondensazyonu ile hazırlanmıştır. Sentezlenen bu maddelere L-sistein katımı yapılarak S-(1-Fenil-2-metil-2-nitroetil)sistein, S-[1-(4-Dimetilaminofenil)-2-metil-2-nitroetil]sistein, S-[1-(2-Metoksifenil)-2-metil-2-nitroetil]sistein, S-[1-(4-Klorofenil)-2-metil-2-nitroetil]sistein, S-[1-(4-Nitrofenil)-2-metil-2-nitroetil]sistein bileşikleri sentezlenmiştir. Bileşiklerin erime dereceleri ve % verimleri hesaplanmıştır. Tüm çalışmalar oda sıcaklığında yapılmıştır. Sentezlenen S-(1-Fenil-2-metil-2-nitroetil)sistein türevlerinin iyonizasyon sabitleri (pKa) tayin edilmiştir. Tayin işlemleri potansiyometrik titrasyon ve ultraviyole görünür bölge spektrofotometri yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu iki yöntem ile bulunan pKa değerlerinin teorik değerler ile uyumlu olduğu saptanmıştır. Teorik değerlerin hesaplanmasında ACDFREE5 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, ß-Methyl-ß-nitrostyrene, 4-N,N-Dimethylamino-ß-methyl-ß-nitrostyrene, 2-Methoxy-ß-methyl-ß-nitrostyrene, 4-Chloro-ß-methyl-ß-nitrostyrene, 4-Nitro-ß-methyl-ß-nitrostyrene compounds were synthesized. ß-nitrostyrene derivatives were synthesized through condensation of nitroethane and benzaldehyde derivatives. After the addition of L-cysteine to the synthesized compounds, S-(1-phenyl-2-methyl-2-nitroethyl)cysteine, S-[1-(4-Dimethylaminophenyl)-2-methyl-2-nitroethyl]cysteine, S-[1-(2-Methoxyphenyl)-2-methyl-2-nitroethyl]cysteine, S-[1-(4-chlorophenyl)-2-methyl-2-nitroethyl]cysteine, S-[1-(4-Nitrophenyl)-2-methyl-2-nitroethyl]cysteine compounds were obtained. Melting points and % yields of the compunds were found. All the procedures were carried at ambient temperature. The ionization constants (pKa) of the synthesized S-(1-phenyl-2-methyl-2-nitroethyl)cysteine derivatives were determined by means of potentiometric titration and UV-Visible spectrophotometric methods. pKa values which were found via these two methods were in accord with the theoretical values calculated using ACDFREE5 program.