Antimikrobiyal etkili s-(2-nitro-1-feniletil)-l-sistein türevlerinin asitlik sabitlerinin deneysel yöntemlerle bulunması ve teorik olarak verilen değerler ile kıyaslanması
S-(2-nitro-1-phenylethyl)-l-cystein with antimicrobial effect find acidity coefficients by experimental methods and comparison with the thericaly given values
  1. Tez No: 203292
  2. Yazar: MUSTAFA KURTDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Antibakteriyal ve antifungal aktiviteleri geniş olarak araştırılan, değişik aktivitelere sahip, çeşitli moleküllerin sentezi için başlangıç maddesi olan ß-nitrostiren türevleri oldukça önemli bileşiklerdir. ß-nitrostiren türevleri ve L-sisteinden hareketle sentezlenen S-(2-nitro-1-feniletil)-L-sistein türevlerinin asitlik sabitleri, bu bileşiklerin farmakokinetik özelliklerini tanımak açısından çok önemlidir.Bu çalışmada dört farklı S-(2-nitro-1-feniletil)-L-sistein türeviyle çalışılmıştır. Bu türevlerin sentezinde literatürde kayıtlı iki ayrı yöntem kullanılmıştır. Bileşiklerin asitlik sabitlerini hesaplamak için literatürde kayıtlı yöntemlerden UV-Görünür Bölge Spektroskopisi ve Potansiyometrik Titrasyon kullanılmıştır. Benzaldehit türevleri ve nitrometandan hareketle sentezlediğimiz ß-nitrostiren türevleri tezimizin içerisinde mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Derivatives of ß-nitrostyrene, which is the starting material for various molecules with different pharmacological activities and that antibacterial and antifungal activity has been investigated widely, are rather important compounds. Acidity coefficients of S-(2-nitro-1-phenylethyl)-L-cystein derivatives are very important in estimating their pharmacokinetic properties.Four S-(2-nitro-1-phenylethyl)-L-cystein derivatives were studied in this study. These derivatives were synthesized with methods referred in the literature. We calculated the acidity coefficients of these derivatives using UV-Visible Region Spectroscopy and Potentiometric Titration methods among other methods mentioned in the literature. ß-nitrostyrene derivatives, which we obtained starting from benzaldehyde derivatives and netromethane and compounds forming with addition of L-cystein to L-cystein derivatives are shown in our study.