Fonksiyonel eğitimin el ve üst ekstremitenin iş ile ilgili muskuloskeletal rahatsızlıkları üzerine etkisi
Impact of functional training on hand and upper extremity in work related musculoskeletal disorders
- Tez No: 203332
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA DOKUZTUĞ ÜÇSULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, fabrikada çalışan işçilerde fabrika ortamında kuvvet ve endurans eğitiminin el ve üst ekstremite üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmaya, Bolu ilinde kanatlı sektöründe çalışan, herhangi bir sistem hastalığı olmayan sağlıklı, 300 işçi katılmış ve 145 işçi araştırmayı tamamlamıştır. İşçiler; kuvvet eğitim grubu, endurans eğitim grubu ve kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Eğitim gruplarını oluştururken, farklı vardiyalarda çalışan gruplar, kuvvet ve endurans eğitim grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Gece ve gündüz vardiyalarından hangisinin endurans veya kuvvet grubu olacağı kura ile belirlenmiştir. Kura sonucunda, gece vardiyası kuvvet grubu, gündüz vardiyası endurans grubu olarak belirlenmiştir. Kuvvet grubundan 36 işçi ve endurans grubundan 38 işçi eğitim programını tamamlamıştır. Kontrol grubuna ise kura ile belirlenen 100 işçi dahil edilmiştir. Çalışmanın başlangıcında, eğitim ve kontrol grubundaki işçilerin fiziksel özellikleri, üst ekstremite ve eldeki muskuloskeletal rahatsızlıklarla ilgili şikayetleri (uyuşma, yorgunluk, kuvvetsizlik), ağrı durumları, kas kuvvetleri (itme-çekme-kaldırma), el becerileri ve kas enduransları [Step testi (VO2max) ve push-up testi] değerlendirilmiştir. Aynı ölçümler sekiz hafta sonunda tekrarlanmıştır. Eğitim grupları, her seans 20 dakika olmak üzere haftada 3 kez ve toplam 8 hafta kuvvet ve endurans eğitim programına alınmıştır. Kontrol grubu ise, herhangi bir eğitim programına katılmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of strenght and endurance training on hand and upper extremity in the factory environment for the factory workers. The participants were 300 healthy workers working in the sector of winged without any system disease 145 of whom completed the study. Workers were grouped as strenght and endurance training and the control group. The training groups were subdivided as strenght and endurance working at different shifts. Day shift group of 38 workers were selected as endurance and 36 night shift group workers as strenght group by drawing lots. In addition, 100 workers were randomly selected as the control group. Physical properties, complaints (pins and needles, fatigue, debility) about upper extremity and hand musculoskeletal disorders, incidences of pain, muscle strenght (push-pull-lift), hand skills and muscle endurance [Step test (VO2max) and push-up test] of the workers were evaluated. Measurements were repeated after eight weeks. Experiment groups were trained in the strenght and endurance programs for an 8 week period, 3 times a week and in each session for 20 minutes.