Hemodiyaliz hastalarında paratiroid hormon düzeyinin farklı metodlarla değerlendirilmesi ve paratiroid hormon ilişkili peptid konsantrasyonunun ölçümü.
Assessement of parathyroid hormone level with different methods and measurement of concentration of parathyroid hormone related peptide in hemodialysis patients.
- Tez No: 203338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY KÖKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: KBY, ilerleyici nefron kaybı sonucunda böbrek fonksiyonlarının giderek bozulması ile ortaya çıkan bir tablodur. KBY geliştikten sonra, renal hasarı başlatan sebep ne olursa olsun, yavaş ve ilerleyici böbrek hasarı sonucu SDBY gelişmektedir. KBY'de sekonder hiperparatiroidizme (SHPT) bağlı osteodistrofilerin profilaktik tedavisi aktif vitamin D (Calcitrol) ve kalsiyum ile mümkün olmaktadır. Tedaviye başlamada ve takibinde PTH konsantrasyonu karar verdirici etkenler arasındadır. D vitaminin aşırı miktarda alımı hiperkalsemi, kalsemik arteriyopati ve metastatik kalsifikasyon gibi ciddi yan etkilere sahip olduğundan, PTH supresyonunun takibinde PTH ölçümü kritik bir öneme sahiptir.MATERYALLER VE METODLAR: Çalışma kapsamına, hemodializ hastası olan 17?80 yaş arasındaki 88 hasta alındı. Bunların 53'ü erkek, 35'i de kadındı. Çalışma grubundan ayrıca bir kontrol grubu kullanılmadı. PTH, ELISA, ECLIA metodları ile; PTHrp, ELISA ile Ca ve P düzeyleri de spektrofotometrik yöntemle ölçüldü.BULGULAR: Hemodiyaliz hastalarında 3 farklı yöntem ile yaptığımız PTH analizi sonunda, IRMA sonucu ile ECLIA ve ELISA sonuçları arasında anlamlı bir fark görüldü ( p< 0.01). ELISA ile ECLIA sonuçları arasında anlamlı bir fark görülmedi. IRMA-ECLIA ve IRMA- ELISA arasında sırası ile % 200 ve % 284 fark bulundu.SONUÇ: Sonuç olarak çalışmamızda, hemodiyaliz hastalarındaki 3 farklı ölçüm metodu ile ölçülen PTH değerleri arasında her ne kadar güçlü bir korelasyon bulunsa da; sonuçların iyi bir şekilde takibi ve güvenilir olması açısından bir hastanın sonuçlarının tek bir ölçüm metodu ile takibinin yapılması gerektiği sonucunu çıkardık. PTHrP'si yüksek hastaların; diğer PTH, Ca, P sonuçları arasında ise bir anlamlılık ve korelasyon bulamadık. İleride PTH, PThrP ve Ca arasındaki ilişkinin araştırılması gerekli olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Chronic Renal Failure (CRF) is a process characterized with progressive renal dysfunction because of loss of nephrons. When progression of CRF is complete, end-stage renal failure (ESRD) occurs because of slow and progressive renal damage which is began by any reason. Prophylactic treatment of osteodystrophies, which is caused by secondary hyperparathyroidism in chronic renal failure is possible with active vitamin D (Calcitrol) and calcium. The PTH concentration is one factor which is used for initiating and surveillance of treatment. There is critical importance of PTH measurements for surveillance of PTH suppression because of the fact that using vitamin D has serious side effects such as hypercalcemia, calcemic arteriopaty and metastatic calcification.MATERIALS AND METHODS: Total 88 (53 male, 35 male) hemodialysis patients between 17- 80 years old were enrolled to study. Control group is not used. PTH was measured with different methods and results were found as follows: IRMA result was different from ECLIA and ELISA (p< 0.01). But ECLIA and ELISA results were not significantly different. Difference between IRMA and ECLIA was 200%, between IRMA and ELISA was 284%.CONCLUSION: In conclusion, despite strong correlations among PTH values measured 3 different methods were found, we suggested that the measurements of patient should be done only one method because of surveillance of results and reliability. We not found correlation among PTH, Ca, P results in patients with elevated PTHrP. We concluded that the correlation to understand between these, further studies required.