Beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının internet kullanımına yönelik tutumları
Physical education and sports candidate teachers' attitudes towards internet use
  1. Tez No: 203356
  2. Yazar: AYHAN TANER ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, İletişim Bilimleri, Education and Training, Sports, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
2006-2007 Eğitim-Öğretim döneminde Mersin ve Çukurova Üniversitesi'nin Beden Eğtimi ve Spor Öğretmenliği bölümlerinde okuyan öğretmen adaylarının internet kullanımına yönelik tutumlarını belirlemek bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır.Araştırmanın evrenini 2006-2007 Eğitim-Öğretim döneminde Mersin Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi Beden Eğtimi ve Spor Öğretmenliği bölümlerinde okuyan ve yaşları 17-29 arasında değişen (Myaş = 22.29 ± 2.28) 138 erkek (Myaş= 22.79 ± 2.19) ve 140 kız (Myaş= 21.79 ± 2.26) olmak üzere toplam 278 öğretmen adayı oluşturmuştur.Araştırmada, Tavşancıl ve Keser (2002) tarafından geliştirilen İnternet Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği (İKYTÖ) ve katılımcıların demografik bilgileri hakkında veri toplamak amacıyla 16 sorunda oluşan bir Anket Formu da kullanılmıştır.Mersin ve Çukurova Üniversitelerinin beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümündeki öğretmen adaylarının İKYTÖ toplam ve alt boyutlardan aldıkları ortalama puanlar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.Mersin ve Çukurova Üniversitesi'nde araştırmaya katılan kız ve erkek öğretmen adaylar arasında ?İnternetin sosyal etkileşimde kullanımı? (Mkız=11.01 ? 4.37; Merkek=13.41.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the candidate teachers? attitudes toward internet use in Physical Education and Sports Teaching Department in Mersin University and Çukurova University in the semester of 2006-2007.138 male (Mage= 22.79 ± 2.19) and 140 female students (Mage= 21.79 ± 2.26) ages ranged 17-29, total of 278 students, attended to Physical Education and Sports Teaching Department in Mersin University and Çukurova University during 2006-2007 semester, participated in this study.?Attitude Scale Toward Internet Use? developed by Tavşancıl and Keser (2002) was used to determine students? attitudes and also a survey consisted of 16 questions, related to demographic data of students was also used in this study.There were no significant differences between the ASTIU total and sub-scale scores of candidate teachers in Mersin University and Çukurova University.Male participants had significant and higher score (Mkız=11.01 ? 4.37; Merkek=13.41.