Benign prostat hiperplazili olgularda dört farklı alfa blokerin lipid profili üzerine yaptığı değişiklikler
Comparison of the effects of four different alpha blockers on the lipid profile in patients with benign prostatic hyperplasia
- Tez No: 203366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BOZLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Benign prostat hiperplazisi (BPH), erkeklerde görülme sıklığı yaşla birlikte artış gösteren yaygın bir rahatsızlıktır. BPH' nın medikal tedavisinde alfa 1-adrenerjik-reseptör antagonistleri (?-blokerler) prostatta sempatik tonusu ve alt üriner sistem semptomlarını (AÜSS) azalttığı için birinci basamak tedavide kullanılmaktadır. BPH'ya bağlı AÜSS nedeniyle üroloji polikliniğine müracaat eden ve medikal tedavi planlanan hastaların pek çoğu yaşlı hasta grubudur ve bu hastalarda yüksek kan basıncı ya da kardiyovasküler hastalıklar için diğer risk faktörleride (ateroskleroz, hiperlipidemi) bulunabilir. Hiperlipideminin neden olduğu ateroskleroz ülkemizde ve gelişmiş toplumlarda en sık görülen ölüm nedenidir ve ciddi morbiditeye neden olur.Biz BPH'ya bağlı AÜSS nedeniyle dört farklı alfa bloker (alfuzosin, doksazosin, tamsulosin ve terazosin) tedavisi alan olgularda plazma lipid profili değişimlerini inceledik. Çalışmaya, BPH'ya bağlı AÜSS nedeniyle Mersin Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Prostat Hastalıkları Polikliniği'ne müracaat eden 668 olgu dahil edildi. Medikal tedavi almadan izlenen 61 hasta kontrol grubu olarak alındı. Tüm hastalarda alfa bloker tedavi başlanmadan önce ve tedaviden en az 3 ay sonraki dönemde rutin olarak bakılan serum total kolesterol (TKOL), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) ve trigliserid (TG) düzeyleri ölçüldü. Ortalama takip süresi 12.7 ? 10 (3-48) ay idi.Alfuzosin kullanan olgularda serum TKOL, TG ve LDL düzeylerinde anlamlı değişiklikler olmazken serum HDL düzeyinde anlamlı artış saptandı (sırasıyla p>0.05 ve p0.05).
Özet (Çeviri)
Benign prostatic hyperplasia (BPH) commonly seen in elderly men and become frequent by age. Alpha-1 receptor antagonists (?-blocker) are stilL the first step in BPH therapy, because ?-blockers decrease sympathic tonusity in prostate and improve low urinary tract symptoms (LUTS). The majority of men with presenting LUTS in urology clinics have also high blood pressure and other cardiovascular risks (atherosclerosis, hyperlipidemia etc.) Atherosclerosis by the result of hyperlipidemia is the most commonly cause of death in developed population and have a risk of high morbidity.In our study we evaluate the changes in plasma lipid profile in men with presenting LUTS and treated with four different alpha-blockers. Six hundred and sixt eight patients presented with LUTS were included in this study. Lipid profiles, such as total cholesterol (TCOL), low density lipoprotein (LDL), high density lipoprotein (HDL) and triglyceride (TG) levels were performed before and at 3 months after the therapy. Mean follow-up was 12,7 ± 10 (3-48) months.There was no significant changes in TCOL, TG and LDL levels in the group cured with alfuzosin while HDL levels was significantly increased (p>0.05 and p0.05, respectively).