Hipertiroidi hastalarında hba1c düzeyi
Hba1c levels in patients with hypethyroidism
  1. Tez No: 535638
  2. Yazar: ABBAS ALİ TAM
  3. Danışmanlar: UZMAN ERDAL ESKİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tiroid hormonları hepatikglukoneogenezi, glikojenolizi ve intestinal glukoz emilimini arttırırlar. Tiroid disfonksiyonunda glukoz intoleransı sıkça karşılaşılan bir durumdur. HbA1c diyabetik hastalarda uzun süreli glisemik durumun değerlendirilmesinde en önemli belirteçdir. HbA1c düzeyi ise çeşitli faktörlerden etkilenebilmektedir. Biz bu çalışmamızda diyabetik olmayan yeni tanı konmuş tedavi almamış tiroid disfonskiyonu olan hastalarda tiroid fonksiyon testleri ve HbA1c arasındaki ilişkiyi inceledik. Bu çalışma Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye polikliniklerine (2008 Haziran -2009 Ocak) başvuran diyabetik olmayan ve ilk kez tanı alan 43 hipertiroidi ve 20 hipotiroidi hastasıyla 29 ötiroidili kontrol grubu arasında yapıldı. Çalışmaya katılan tüm olguların açlık kan şekeri, üre, kreatinin, hemoglobin, HbA1c, TSH, FT3, FT4, albümin değerlerine bakıldı. Hipertiroidi, hipotiroidi ve ötiroidi olguların yaş ortalamaları (p=0,271) ve cinsiyet dağılımları (p=0,23) açısından istatiski olarak anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Thyroid hormones increase the hepatic glyconeogenesis, glycogenolysis and the absorption of glucose. Glucose intolerance is common in thyroid dysfunction. HbA1c is the most important determinant of long term glysemic status in diabetic patients. HbA1c is affected from various factors. In this study we evaluated the relation between thyroid function tests and HbA1c in non-diabetic patients with thyroid dysfunction. Non-diabetic 43 patients with hyperthyroidism, 20 patients with hypothyroidism and for control group 29 euthyroid patients which appealed to Ankara Numune Training and Research Hospital Internal Outpatient Clinic between June 2008 and January 2009 were recruited to this study. Fasting blood sugar, urea, creatinine, hemoglobine, HbA1c, TSH, FT3, FT4 and albumine levels of all of the patients that recruited to study were determined. There was no statistically significant difference for the mean age (p=0.271) and gender distribution (p=0.23) in the cases of hyperthyroidism, hypothyroidism and euthyroid controls.