645. Tarihi Kırkpınar Güreşlerine katılan güreşçilerin vücut yağ oranlarının belirlenmesi
Investigation of body fat ratios of wrestlers in 645. Historical Kirkpinar Wrestlings
- Tez No: 203451
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN TOKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Vücut yağı, sağlık kriteri olma yanında fiziksel performansta optimal verime ulaşmak için önemli bir belirleyicidir. Yağlılığın değişkenliği, fiziksel uygunluk gerektiren bütün aktiviteler için büyük önem taşımaktadır. Çünkü yağlılığın değişkenliği ile kalori ihtiyacı arasında anlamlı bir ilişki vardır. Amacımız, ülkemizde güreşin en önemli otantik organizasyonu olan Tarihi Kırkpınar Güreşlerinin 645. sine katılacak güreşçilerin vücut yağ yüzdeleri hakkında bilimsel veriler elde ederek bu konuda yapılacak çalışmalara ilave zemin teşkil etmektir.Araştırmaya minik 1, minik 2, minik 3, deste 1, deste 2, deste 3, teşvik, tozkoparan, küçük orta küçük boy, küçük orta büyük boy, büyük orta, başaltı boyları katılmıştır. Her boyun biyolojik yaşı, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi (fat%), deri kıvrım ölçümleri (karın, bel, göğüs, sırt, kol bölgelerinden) ortalamaları, standart sapmaları, minimum ve maksimum değerleri alınmıştır.Tüm boyların vücut yağ oran ortalamaları 19.77±6.35 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Body fat is a health criteria and it is also an important determinent for getting optimal output. The fat alterability is very important for all activities require physicial appropriateness. Because there is a significant relationship between the fat alterability and demand for calory. Our aim is to get scientific datas about the body fat percent of wrestlers who are going to compete in the 645. historical Kırkpınar wrestling which is the most important authentic organizations in turkey and supply addition base for works will be done about this subject.Tiny (small) 1,2,3, deck 1,2,3, incentive, tozkoparan,small mıddle small size, small middle tall, tall middle, and under head size participate in the search.Each height?s biological age, height, weight, body fat percent, skin loop measurement, (from abdomen, waist, breast, back and arm parts.),its mean, standart deviation,minimum and maximum results were taken.All the averages of body fat ratios found 19.776.35.