Güvercinlerde Paramyxovirus-1 (pPMV-1) Enfeksiyonunun Histopatolojik ve İmmunohistokimyasal Teşhisi
Histopathological and Immunohistochemical Detection of Paramyxovirus-1 (pPMV-1) In Organs of Pigeons
- Tez No: 260953
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Pigeon Paramiksovirus-1 (pPMV-1) klasik Newcastle hastalığının etkeni olarak kabul edilen avian Paramiksovirus-1 (aPMV-1)'in serolojik olarak küçük farklılıklar gösteren bir varyantıdır. Bu çalışmanın başlıca amacı, İstanbul ve çevresinde bulunan güvercin populasyonunda hastalığın varlığını ve insidensini belirlemek, hastalıkta gelişen başlıca mikroskobik lezyonları saptamak, immunohistokimyasal yöntemler ile etkeni tespit ederek kesin teşhis yapmak ve hastalığın patogenezisi hakkında daha detaylı bilgi edinebilmektir. Bu amaçla, İstanbul ilçelerindeki farklı güvercin kümeslerinden, 37 adet pPMV-1 enfeksiyonu şüpheli güvercinden serum örnekleri toplandı. Histopatolojik inceleme için, ELISA sonuçları pozitif çıkan kümeslerde araştırma süresince ölen güvercinlere yapılan nekropsiler sonucu alınan (n=74) ve Anabilim Dalı arşivinde bulunan pPMV-1 enfeksiyonu şüpheli güvercinlere ait doku örnekleri (n=4) incelendi. Histopatolojik incelemesi yapılan dokular MAb 617/161 kullanılarak immunohistokimyasal olarak işaretlendi. ELISA'da %89,18 pozitif, %5,4 şüpheli, %5,4 negatif iken İHK'da %60,25 oranında pozitif boyanmalar böbrek, karaciğer başta olmak üzere değişik organlarda özellikle lenfoid hücrelerde intrasitoplazmik olarak izlendi. Sonuç olarak, enfeksiyonun İstanbul ve çevresinde yaşayan güvercinlerde varlığı gösterilmiş ve hastalığın kesin teşhisi için böbrek, pankreas, dalak, karaciğer gibi organlarda yapılacak İHK boyamaları ile mononüklear lenfoid hücreler ve makrofaj sitoplazmalarında antijenin gösterilmesi ile yapılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pigeon Paramyxovirus-1 is a variant of Avian Paramyxovirus-1, known as the causative agent of conventional Newcastle Disease (ND), with subtle serologic diversity. The main objective of the study is to determine the occurrence, incidence and the primary histopathological lesions of ND in the pigeons and to demonstrate the agent immunohistochemically so as to reach a definite diagnosis and elucidate the pathogenesis of the disease, as well. Sera were collected for ELISA from thirty-seven pigeons with suspicion of pPMV-1 infection, housed at different flocks in various districts of Istanbul. Histological evaluation was carried out with tissue specimens, obtained from necropsy of pigeons (n=74), which died during the research, from flocks known to be positive by ELISA and tissue blocks of routinely submitted cases (n=4) with suspicion of pPMV-1 infection. Tissue samples were immunohistochemically stained with MAb 617/161. Ratios of positive, suspicious and negative cases by ELISA were shown to be 89.18%, 5.4% and 5.4 %, respectively, whereas positive cytoplasmic reaction by immunohistochemistry was demonstrated in 60.25% of all cases, particularly in lymphoid cells of kidney and liver. It was concluded that infection did occur in pigeon flocks in Istanbul and the vicinity and immunohistochemistry was considered to be a useful tool in reaching a definite diagnosis by immunostaining of antigenic particles in lymphoid cells and macrophages localised especially in kidney, liver, pancreas and the spleen.