Medial mukozal flep tekniğiyle yapılan orta türbinoplastinin fonksiyonel hava yolu ve koku sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of functional airway and odor results of middle turbinoplasty with medial mucosal flap technique
  1. Tez No: 707681
  2. Yazar: ABDULLAH ÖZDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÖZTURAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Burun tıkanıklığı şikayeti ile başvuran, muayene ve radyolojik değerlendirmede septum deviasyonu ve orta konka hipertrofisi tanısı konulan, tedavide endoskopik olarak septoplasti ve orta konkalara subtotal (transvers) rezeksiyon veya bu çalışmada tarif edilen medial mukozal flep cerrahi tekniğini yaptığımız hastaların fonksiyonel ve koku sonuçlarını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bezmialem Vakıf Üniversitesi Kulak Burun Boğaz ve Baş- Boyun Cerrahisi Kliniği'nde Kasım 2020-Kasım 2021 arasında, muayene ve paranazal sinüs BT ile orta konka hipertrofisi ve septum deviasyonu tanısı konulup cerrahisi planlanan 35 hasta dahil edildi. Çalışmaya katılan hastalar iki gruba ayırılarak medial mukozal flep tekniği ile orta türbinoplasti (Çalışma grubu=17) ve orta konkalara transvers rezeksiyon (Kontrol grubu=18) yapıldı. Çalışma için Bezmialem Vakıf Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan onay alındı. Yaş, cinsiyet ve hastanın şikayetleri medikal veriler olarak kaydedildi. Hastaların ameliyat öncesi ve ameliyattan üç ay sonrası akustik rinometri, anterior rinomanometri ve peak nasal inspiratory flowmeter testi, koku identifikasyon testi ve n-butanol eşik ölçümü yapıldı. Ayrıca hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası burun tıkanıklığı ve koku dereceleri görsel analog skala ve nasal obstruction symptom evaluation skalası ile değerlendirildi. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası sonuçlar hem grup içi hemde gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların 16'sı erkek (%45.7), 19'u kadındı (%54.3). Çalışma grubundaki hastaların yaşı 34.11±12.12, kontrol grubundaki hastaların 30.33±10.8 olup yaş ve cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p > 0.05). Operasyondan sonra minör veya majör komplikasyon görülmedi. Medial mukozal flep tekniği ile opere edilen çalışma grubunda, transvers rezeksiyon yapılan kontrol grubuna göre orta meada daha az kabuklanma gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Middle turbinate hypertrophy is not a rare cause of nasal obstruction and olfactory disorders. Patients with solid middle turbinate hypertrophy along with other obstructive causes such as septal deviation were examined clinically and radiologically. These patients underwent endoscopic septoplasty and subtotal (transverse) excision of the middle turbinates or medial mucosal flap surgery technique described in this study. Olfactory and obstructive results were compared to investigate the advantage of medial mucosal flap technique of the middle turbinoplasty. Materials and Methods: Thirty-five patients who were diagnosed with solid middle turbinate hypertrophy and septum deviation and planned for surgery following endoscopic examination and paranasal sinus CT between November 2020 and November 2021 at Bezmialem Vakif University, Department of Otorhinolaryngology were included. The patients participating in the study were divided into two groups and middle turbinoplasty (Study group=17) and transverse resection of the middle turbinates (Control group=18). Middle turbinoplasty was performed utilizing a novel surgical medial mucosal flap technique. Approval of the study was obtained from the Bezmialem Vakif University Clinical Research Ethics Committee. Age, gender and patient complaints were recorded as medical data. Acoustic rhinometry, anterior rhinomanometry, peak nasal inspiratory flowmeter test, odor identification test and nbutanol threshold measurement were performed before and three months after the operation. In addition, preoperative and postoperative nasal obstruction and smell sensation levels of the patients were assessed with visual analog scale and nasal obstruction symptom evaluation scale. Preoperative and postoperative results were compared both within and between groups. Results: Of the patients, 16 (45.7%) were male and 19 (54.3%) were female. The age of the patients in the study group was 34.11±12.12, and the patients in the control group were 30.33±10.8 years. There was no statistically significant difference between age and gender (p>0.05). No significant bleeding or major complications were observed after the operation. In the study group operated with the medial mucosal flap technique, less crusting was observed in the middle meatus compared to the control group who underwent transverse resection.