Küçük hücreli dışı akciğer kanserli olgularda 6. TNM ve 7. TNM evrelemesinin prognostik olarak karşılaştırılması
The prognostic comparison of 6. TNM and 7. TNM staging system in non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 303372
  2. Yazar: GÜLSÜM SİBEL KAYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SELİM YURDAKUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Akciğer kanseri mortalite ve insidans açısından dünyada en başta gelen malignitedir. Akciğer kanserinde TNM sınıflandırması tedavi yönteminin değerlendirmesinde, cerrahi tedavi seçiminde, prognozun belirlenmesi açısından çok önemlidir. Akciğer kanserinde evreleme çalışmaları yıllar içinde farklılıklar göstermiştir. 1997 yılında revize edilen uluslararası evreleme sisteminin geliştirilmesi ve tekrar düzenlenmesi için Uluslararası Akciğer Kanseri Çalışma Örgütü (IASLC: International Association for the Study of Lung Cancer) ?Akciğer Kanseri Evrelemesi Projesi? adı altında bir proje gerçekleştirdi. IASLC tarafından önerilen TNM evrelendirmesinde T ve M tanımlayıcılarında düzenlemeler yapılmış olup, N tanımlayıcısında bir değişiklik yapılmadı. Biz çalışmamızda 2000-2011 yılları arasında kliniğimizde KHDAK tanısı ile takip edilen olguları klinik ve patolojik olarak hem 6. TNM evrelemesine göre hem de 2009' da yayınlanmış olan revizyon modeline (7. TNM) göre evreleyerek prognostik açıdan farklılık olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Ayrıca hastalar yaş, cinsiyet, sigara içip içmedikleri, histopatolojik tanı, uygulanan tedavi yöntemleri (cerrahi, KT, RT, eş zamanlı veya ardışık kemoradyoterapi, destek tedavisi), klinik evreleme yöntemleri (klasik evreleme yöntemleri (Toraks BT, Abdominal USG veya Abdominal BT, Kemik sintigrafisi, Kranial MR) veya PET BT ve Kranial MR), yaşam süresi (tanı anından eksitus olana veya son başvuru tarihine kadar geçen süre), eksitus durumu açısından araştırıldı. Çalışma, yaşları 29 ile 87 arasında değişmekte olan; 446'sı (%89.2) erkek ve 54'ü (%10.8) kadın olmak üzere toplam 500 olgu üzerinde yapılmıştır. Olguların ortalama yaşı 61.65±10.28'dir.T tanımlayıcısı tümör boyutu için yapılan değerlendirmede 7. TNM sistemine göre T1 tümörler T1a (?2 cm), T1b (>2-?3 cm) olarak, T2 tümörler T2a (>3-?5 cm) T2b (>5-?7 cm), T3- T2c (>7 cm), T3 (diğer) olarak ayrıldı. T1a ile T1b (p= 0.485), T1b ile T2a (p= 0.331), T2a ile T2b (p= 0.875), T2b ile T2c (p= 0.759), T2c ile T3 (diğer) (p= 0.500) arasında sağkalım açısından istatistiksel olarak fark saptanmadı.Tümör boyutu harici T tanımlayıcısı değerlendirmek için 6. TNM sistemine göre T3, T4- aynı lobda nodül, T4- diğer nedenler, T4- plevral yayılım, M1- aynı akciğer farklı lobda satellit nodül olarak olgular ayrıldı. T3 ile aynı lobda nodül nedeni ile T4 arasında (p= 0.683), diğer nedenlere bağlı T4 ile aynı lobda nodül nedeni ile T4 arasında (p= 0.615) istatistiksel olarak fark bulunmaz iken plevral yayılım nedeni ile T4 ve diğer nedenlere bağlı T4 arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p= 0.002).7. klinik TNM sınıflamasına göre tümör boyutu harici çalışmaya alınan T3-diğer nedenler, T3-aynı lobda satellit nodül, T4-diğer nedenler, T4-aynı akciğer farklı lobda satellit nodül, M1a-plevral yayılım kıyaslamasına bakıldığında ise aynı lobda satellit nodül nedeni ile T3 olan olgularla diğer nedenlere bağlı T3 olgular arasında (p= 0.903), diğer nedenlere bağlı T4 olan olgularla aynı lobda satellit nodül nedeni ile T3 olan olgular arasında (p= 0.811), aynı akciğer farklı lobda satellit nodül nedeni ile T4 olan olgularla diğer nedenlere bağlı T4 olgular arasında (p= 0.320) sağkalım açısından istatistiksel olarak fark saptanmadı Plevral yayılım nedeni ile M1a olgular ile diğer nedenlere bağlı T4 olgular arasında istatistiksel olarak fark gözlendi (p= 0.002).6. klinik TNM sınıflamasında M evrelemesinde M0, M1 (aynı akciğer farklı lobda nodül), M1 (diğer) kıyaslandı. Aynı akciğer farklı lobda nodül nedeni ile M1 olgular ile M0 ve diğer nedenlere bağlı M1 olgular arasında sağkalım açısından istatistiksel olarak fark saptanmadı (p= 0.06, p= 0.195).7. klinik TNM sınıflamasında M evrelemesinde yapılan değişiklikleri değerlendirmek için T4M0 ve herhangi bir N, M1a (plevral yayılım), M1a (karşı akciğer), M1b (uzak metastaz) olgular kıyaslandı. T4M0 ve herhangi bir N ile plevral yayılım nedeni ile M1a olgular arasında sağ kalım açısından anlamlı fark saptanırken (p= 0.02), plevral yayılım nedeni ile M1a olgular ile karşı akciğerde nodül nedeni ile M1a olgular arasında sağkalım açısından fark saptanmadı (p= 0.495). M1b olgular ile M1a olgular arasında ise sağkalım açısından fark saptanmadı (p= 0.385, p= 0.968).7. klinik TNM sınıflamasında evre kıyaslamasında evre 1A ile 1B arasında ve 1B ile 2A arasında fark bulunmadı (p= 0.408, p= 0.75). Evre 3B ile 4 arasında anlamlı fark saptandı (p= 0.000).Sonuç olarak çalışmamızda tümör boyutu açısından değerlendirilen olgular arasında sağkalım açısından istatistiksel olarak fark saptanmadı. Aynı lobda satellit nodüllerde sağkalım süresinin T4 grubundan daha uzun olması nedeni ile T3 ve plevral yayılımı olan hastaların sağkalım sürelerinin daha kısa olması nedeni ile M1a olarak değerlendirilmesi daha uygundur. 7. TNM evreleme sisteminde evre 1, 2 ve 3A'da yaşam sürelerinin farklı olmamasının, sadece evre 3B ve 4'de yaşam sürelerinin istatistiksel olarak daha kısa olmasının evre 1, 2 ve 3A'da olgu sayılarının az olmasına bağlı olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the leading malignancy in the world in terms of mortality and incidence. TNM classification of lung cancer is very important in treatment modalities, assessment, selection of surgical treatment and the prognosis. Over the years, studies have shown differences in lung cancer staging. International Association for the Study of Lung Cancer (IASLC) has carried out a project under the name of“Lung Cancer Staging Project”for the development and re-organization of the international staging system for lung cancer. T and M descriptors arrangements were made while no N descriptor arrangements were made in the TNM staging that is offered by IASLC. In our study, we aimed to investigate whether differences exist in prognosis by staging the patients with a diagnosis of NSCLC between the years of 2000-2011 clinically and pathologically according to 6th TNM staging and to the revision model published in 2009 (7th TNM). Additionally the patients were investigated according to their age, gender, smoking habit, histopathologic diagnosis, treatment modalities (surgery, chemotherapy, radiotherapy, concurrent or sequential chemoradiotherapy, supportive therapy), clinical staging techniques (conventional staging methods (Thorax CT, abdominal ultrasound or abdominal CT, Bone scintigraphy, MR imaging) or PET CT and MR imaging), life expectancy (died what is the moment of diagnosis, or time elapsed before the deadline date). The study is made with the patients whom ages are ranging from 29 to 87, 446 cases (89.2%) are male and 54 are (10.8%) female, and is carried out on a total of 500 cases. Mean age is 61.65±10:28In the evaluation of tumor size as the T descriptor; T1 tumors were divided as T1a (?2 cm) and T1b (>2-? 3 cm), T2 tumors were divided as T2a tumors (>3-?5 cm) and T2b (>5-? 7 cm), T3-T2c (> 7 cm), T3 (other) according to 7th TNM classification. There was no statistically significant difference between T1a and T1b (p= 0.485), T1b and T2a (p= 0.331), T2a and T2b (p= 0.875), T2b and T2c (p= 0.759), T2c and T3 (other) (p= 0.500) were found in terms of survival .According to the 6th TNM system T stage identification except for tumor size is made by dividing T3, T4-same lobe nodule, T4-other reasons, T4-pleural invasion, M1-lobe satellite nodules in the same lung but in different lobes. There was no statistically significant difference between T3 and T4-same lobe nodule (p= 0.683), T4-other reasons and T4-same lobe nodule (p= 0.615), statistically significant difference was found between T4-pleural invasion and T4-other reasons (p= 0.002) were found in terms of survival.According to the 7th TNM system T stage identification except for tumor size is made by dividing T3-other reasons, T3-same lobe nodule, T4-other reasons, T4-different ipsilateral lobe nodule, M1a-pleural invasion. There was no statistically significant difference between T3-same lobe nodule and T3-other reasons (p= 0.903), T4-other reasons and T3-same lobe nodule (p= 0.811), T4-different ipsilateral lobe nodule and T4-other reasons (p= 0.320) were found in terms of survival, statistically significant difference was found between M1a-pleural invasion and T4-other reasons (p= 0.002).In the 6th clinical TNM classification in M staging M0, M1 (nodule in the same lung different lobe), M1 (other) were compared. M1 stage cases due to the nodules those were at the same lung but at different lobes and M0 stage cases and M1 stage cases due to other reasons did not differ statistically in terms of survival among patients (p= 0.06, p = 0.195). To evaluate the changes made in the M staging of the 7th TMN classification cases of T4M0 and any N, M1a (pleural dissemination), M1a (the opposite lung), M1b (distant metastases) were compared. There was a significant difference in cases those were in stages of T4M0, in any N, and in M1a because of pleural dissemination (p= 0.02) whereas no significant difference in survival between subjects those were in stages of M1a because of pleural dissemination and M1a because of nodule in the opposite lung (p= 0.495). M1a and M1b patients did not differ in terms of survival (p= 0.385, p= 0.968).In the 7th TNM classification there was no statistically significant difference between stage 1A and stage 1B (p= 0.408), stage 1B and 2A (p= 0.75), statistically significant difference was found between stage 3B and stage 4 (p= 0.000).As a result in this study evaluated in terms of tumor size was no statistical difference in survival between patients. It is more suitable that subclassify satellite nodule as T3 due to have a longer survival time than T4 group and subclassify pleural invasion as M1a due to have a shorter survival time. In the 7th TNM classification there is no differences in survival time between stage 1, 2 and 3A and only for stage 3B and 4 survival time is shorter and it is statistically significant. It was thought to be due to the low number of stage 1, 2 and 3A .