Çocuklarda perkütan endoskopik gastrostomi tüpü değişim sıklığı ve nedenlerinin değerlendirilmesi
Duration and frequency of percutaneous endoscopic gastrostomy change in children
  1. Tez No: 804277
  2. Yazar: ÖZLEM SUVEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM DERECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Gastroenterology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çocuk hastalarda uygulanan perkütan endoskopik gastrostomi (PEG) tüpü değişim süresi ve sıklığını değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2014- 2019 yılları arasında çocuk gastroenteroloji bölümünde takip edilen 18 yaş altı PEG' li hastalar dâhil edilmiştir. Hastaların aileleri ile telefonla görüşülerek hastaların demografik bilgileri, PEG takılma zamanı, endikasyonları, yöntemi, kullanım süresi, değişim sayısı ve nedenleri değerlendirmeye alınmıştır. Hastaların bilgileri hastane kayıt sisteminden de incelenmiştir. Çalışmamızda özellikle PEG' in ilk değişim zamanı, değişim sayısı ve değişim nedenleri incelenmiştir. Retrospektif tanımlayıcı bir çalışmadır. Bulgular: Çalışmaya 62' si kız, 65' i erkek olmak üzere toplam 127 çocuk hasta katılmıştır. Medyan gastrostomi açılma yaşı 3,43 yıl olup, en sık nörolojik hastalığı olan çocuklara (%88,2) gastrostomi açılmıştır. Gastrostomi açılma tekniği olarak sıklık sırasına göre en sık perkütan endoskopik (%70,1), cerrahi (%26,8) ve radyolojik (%3,1) yöntem uygulanmıştır. Takiplerde 99 hastaya (%78,0) PEG seti değişimi yapıldığı, PEG değişim sıklığının medyan 5 değişim olduğu görülmüştür. İlk değişimin PEG takıldıktan medyan 11,87 ay sonra; 2. değişimin ilk değişimden medyan 5,03 ay sonra ve 3. değişimin ikinci değişimden medyan 5 ay sonra olduğu görülmüştür. Hiç pansuman yapmayan ve kuru spanç kullanmayanlarda PEG değişim sıklığının daha fazla olduğu saptanmıştır. PEG açılma yöntemi endoskopik olanlarda cerrahi ve radyolojik yöntemlere göre PEG değişimi daha az oranda yapılmıştır. Sonuç: PEG uzun süreli tüple enteral beslenme ihtiyacı olan çocuklarda güvenli ve etkin bir beslenme yöntemidir. PEG tüpü değişim sıklığı ve süresi altta yatan hastalığa, PEG açılma şekline ve PEG bakım durumuna göre değişmektedir. Çalışmamızda ilk PEG tüpü değişimi PEG takıldıktan medyan 11,87 ay sonra, 2. değişim ilk değişimden medyan 5,03 ay sonra ve 3. değişim ikinci değişimden medyan 5 ay sonra uygulanmıştır. PEG takılan çocuklara her hangi bir sorunları olmasa bile PEG değerlendirilmesi için ortalama 6 ayda bir kontrol gitmesi önerilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, to analyse the duration and frequency of PEG change was evaluated in children. Material and Method: Pediatric patients with PEG under the age of 18 who were followed between 2014 and 2019 in the department of Pediatric Gastroenterology were included in our study. All patients were reached by telephone and by talking to their families, patient demographic information, time of PEG insertion, indications and methods of PEG insertion, duration of PEG use and number and causes of PEG changes were evaluated. In addition, outpatient clinic information of the patients was analyzed from the hospital registry system. Especially the first time of PEG changing, how many times it was changed during use and the reasons for change were examined. It is a retrospective- descriptive study. Results: A total of 127 pediatric patients, 62 females and 65 males, took place in the study. Median PEG opening age was 3,43, and PEG was inserted most commonly in children with neurological disease (88,2%). Percutaneous endoscopic method (70,1%), surgical method (26,8%) and radiological method (3,1%) were used as the method of PEG insertion. During follow- up, it was observed that 99 patients (78,0%) had PEG change and the median PEG change frequency was 5 changes. First change was median 11,87 months after PEG insertion; the second change was seen median 5,03 months after the first change and the third change was seen median 5 months after the second change. It was found that the frequency of PEG changes was higher in those who did not use dry sponge for PEG care or did not make any PEG care routinely. It was determined that the rate of PEG change was lower in patients with PEG inserted endoscopically, rather than surgical and radiological methods. Conclusion: PEG is a safe and effective feeding method for children who need long-term tube enteral nutrition. The frequency and duration of PEG changes varies according to the underlying disease, PEG insertion method and PEG care made. Our study results revealed that the first PEG change was applied median 11,87 months after PEG insertion, the second change was applied median 5,03 months after the first change, and the third change was applied 5 months after the second change. Children with PEG should be advised to have a control every 6 months for PEG evaluation, even if they do not have any problems.