1 ay-5 yaş arası çocuklarda ileri hidrolize ve amino asit formül kullanımının incelenmesi
Evaluation of the using extensively hydrolyzed protein formula and amino acid based formula in children aged between one month and five years
- Tez No: 652080
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ÖZTÜRK, UZMAN SİNEM KAHVECİ ÇELİK, UZMAN GÜL ŞEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş: Standart beslenmenin nutrisyonel ihtiyaçları karşılayamadığı durumlarda ve/veya primer hastalığın yönetiminde tıbbi beslenme tedavileri kullanılmaktadır. Kronik ve/veya ağır hastalığı olan çocuklarda erken dönemde ve uygun beslenme desteğiyle mortalite ve morbiditenin azaldığı bilinmektedir. Çalışmamızda ileri hidrolize (İHF) ve amino asit (AAF) formüller kullanılmış olguların klinik özellikleri, bu tedavinin nutrisyonel durum üzerine etkileri incelenmiştir. Metot: Bölümümüzde, İHF ve AAF başlanan, yaşları 1 ay-5 yaş arasındaki olguların tıbbi kayıtları geriye dönük incelenerek, primer hastalıkları, formula başlama endikasyonları, beslenme öyküsü, veriliş yolları, formula kullanımı sırasında gastrointestinal yakınmaları, nutrisyonel antropometrik ölçümleri değerlendirilmiştir. Bulgular: Dahil edilme kriterlerine uygun 137 olgudan, verileri kullanılabilir 90 çocuk çalışmaya alındı. Olguların 50'si erkek (%55.6), 40'ı kız (%44.4), yaş ortalaması 9.9±11.2 aydı (1-59 ay). Yirmi-üç olguda (%25.6) besin alerjisi, 21'inde (%23.3) malabsorpsiyon, 20'sinde (%22.2) kistik fibrozis, 20'sinde (%22.2) kolestaz, 6'sında (%6.7) kısa bağırsak sendromu nedeniyle İHF/AAF başlanmıştı. Olguların 36'sına (%40) AAF, 54'üne (%60) İHF verilmişti. Olguların 71'i (%78.4) oral, 14'ü (%15.6) nazogastrik tüp, 5'i (%5.6) perkutan endoskopik gastrostomi yoluyla beslenmişti. Olguların %10'ununda tüm nutrisyonel ihtiyaçlar bu formüllerle, geri kalanlarda ise yaşına ve primer hastalığına uygun beslenme rejimlerinin yanı sıra kullanılmıştı. Formüllerin kullanım süreleri 18.4 ±21 aydı (1ay-10 yıl). Formül başlandıktan sonraki 1., 3., 6., 15., ve 18.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Medical nutrition therapy is used where standard diet can not meet nutritional needs or in the management of primary disease. Early and appropriate nutritional intervention is known to decrease mortality and morbidity in children with chronic/severe disease. In our study, the clinical features of children were treated with extensively hydrolyzed protein formula (EHF) and/or amino acid based (AAF) and the effects of this intervention on their nutritional status were analyzed. Materials and Methods: Infants and young children aged between 1 month and 5 years who had consumed EHF or AAF in our department were analyzed retrospectively about medical history, primary diseases, indications for formula initiation, dietary history, route of administration, gastrointestinal complaints during the formula use and nutritional anthropometric measurements. Results: Ninety children out of 137 who met the inclusion criteria were enrolled in the study. 50 of them were male (55.6%), the mean age was 9.9 ± 11.2 months (1-59 months). The indications of using EHF/AAF were food allergy in 23 (25.6%), malabsorption in 21 (23.3%), cystic fibrosis in 20 (22.2%), cholestasis in 20 (22.2%), short bowel syndrome in 6 (6.7%) patients. AAF was given to 36 (40%) of the subjects, and EHF was given to 54 (60%). Seventy-one patients (78.4%) were fed orally, 14 cases (15.6%) via nasogastric tube, 5 patients (5.6%) by percutaneous endoscopic gastrostomy. In 10% of the children, all nutritional needs were met with these formulas. The mean duration of EHF/AAF therapy was 18.4 ± 21 months (1 month-10 years).