Tavşanlarda yüksek doz metil prednizolon ve granülosit koloni stimüle edici faktörün periferik kan cd34+ projenitör hücre mobilizasyonu üzerine etkileri
The effects of high dose methyl prednisolone and granulocyte colony stimulating factor on peripheral blood cd34 + progenitor cell mobilization in rabbits
  1. Tez No: 480107
  2. Yazar: PAMİR ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ERDURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Periferik kan CD34+ hücre transplantasyonu son yıllarda artan bir hızla hematolojik ve nonhematolojik malign hastalıkların tedavisinde kemik iliği transplantasyonuna bir alternatif olarak kullanılmaktadır. CD34+ hücre mobilizasyonunda hematopoetik büyüme faktörleri, kematerapötik ajanlar veya her ikisi kombine olarak uygulanmaktadır. Hematopoetik büyüme faktörlerinin yüksek maliyeti ve kemoterapötik ajanların myelotoksik etkileri nedeniyle yeni mobilize edici ajanlar araştırılmış ve yakın zamanlarda yüksek doz metil prednizolon tedavisinin (YDMP) CD34+ hücre mobilizasyonunu arttırdığı tespit edilmiştir. Çalışma 37 tavşanda yapıldı. Başlangıç değerlerini elde etmek üzere siklofosfamid (CYC) 1 gr/m2 tek doz olarak verildi ve beş gün sonra CD34+ hücre yüzdeleri ölçüldü. Daha sonra denekler dört gruba ayrıldı. Birinci gruba (kontrol grup, n=7) 1 cc/kg/gün dozda serum fizyolojik, ikinci gruba (n=10) 30 mg/kg/gün dozda YDMP, üçüncü gruba (n=10) 5 µg /kg/gün dozda granülosit koloni sitümüle edici faktör (G-CSF), dördüncü gruba ise (n=10) 30 mg/kg/gün dozda YDMP ve 5 µg /kg/gün dozda G-CSF ardışık olarak 7 gün süre ile verilerek CD34+ hücre mobilizasyonu üzerindeki etkileri araştırıldı. Uygulama sonunda CYC ile efektif bir mobilizasyon sağlanamazken YDMP ve G-CSF ile periferik kana yeterli düzeyde hücrenin mobilize olduğu görüldü. G-CSF ile YDMP'na oranla daha fazla hücre mobilize edilse de bu istatiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0.05). YDMP ile G-CSF'un ardışık kullanıldığı gruptaki CD34+ hücre artışının G-CSF'e oranla anlamlı bir şekilde düşük olduğu gözlendi (p>0.05). Sonuç olarak 7 gün uygulanan YDMP tedavisinin CD34+ hücre mobilizasyonunda etkili bir yöntem olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In the recent years, peripheral blood CD34+ cell transplantation is increasingly used as alternative theraphy to bone marrow transplantation in the treatment of hematologic and nonhematologic malignancy. The CD34+ cell mobilization procedure includes the administration of hematopoietic growth factors, chemotherapeutic agents or both. Because the high cost of hematopoietic growth factors and the myelotoxic effects of chemotherapeutic agents, new mobilizing agents are under investigation. Recently, it was indicated that high dose methyl prednisolone (HDMP) caused the increase of CD34+ cell mobilization. Thirtyseven rabbits were included to this study. Cyclophosphamide (CYC) of 1 g/m2 in a single dose was given to all rabbits to obtain the initial values. Percentages of CD34+ cells were measured after five days. Thirtyseven rabbits were divided into four groups. In the first group, 7 rabbits were chosen as controls and serum physiologic (1 ml/kg/day) was given intravenously for seven days. 30 mg/kg/day HDMP and 5 µg/kg/day granulocyte colony stimulating factor (G-CSF) were given for seven days to the second (n=10) and third (n=10) groups, respectively. The fourth group (n=10) was received 30 mg/kg/day HDMP plus 5 µg/kg/day G-CSF for seven days. While no effective mobilization was provided with CYC, HDMP and G-CSF produced sufficent cell mobilization to peripheral blood. According to HDMP, G-CSF mobilized more CD34+ cells but this was not statistically significant (p>0.05). In the fourth group CD34+ cell mobilization was significantly lower than that of G-CSF group (p>0.05). In conclusion HDMP theraphy may be considered as an effective method in CD34+ cell mobilization.