Yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastaların kalori gereksinimleri ve alınan kalori miktarlarının değerlendirilmesi
The evaluation of caloric needs and caloric intake of patients? who are treated in intensive care units
  1. Tez No: 203534
  2. Yazar: SONGÜL DEMİROK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖGE TAŞCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastaların kalori gereksinimlerinin ve alınan kalori miktarının değerlendirilmesi amacıyla retrospektif olarak yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakımlar ünitesinde 01.10.2006 ve 31.02.2007 tarihleri arasında 7 gün süreyle tedavi görmüş 99 hasta oluşturmuştur. Veriler hastaların bilgisayar kayıtları ve arşiv dosyalarından veri toplama formu kullanılarak toplanmıştır. Her hastanın 7 gün boyunca günlük kalori ihtiyacı Schofild denklemine göre hesaplanmış ve hastaya günlük istem edilen enteral, parenteral (tpn veya ppn) ve diğer intravenöz glikoz solüsyonları ile oral alabilen hastaların aldıkları rejim içeriğine göre verilen kalori miktarı hesaplanarak hastaların günlük kalori gereksinimleri değerlendirilmiştir.Hastaların alması gereken enerji miktarı ile verilen enerji miktarı günlere göre değerlendirilmiştir, her bir günde hastalara alması gereken enerji miktarından anlamlıdüzeyde düşük enerji verilmiş olduğu bulunmuştur. Toplam verilen kalori miktarı ile gerçek kalori gereksinimi arasındaki farkın anlamlı olup olmadığı ve her bir gündeki farklar üzerine yaş, cinsiyet ile hastaların yattıkları bölümlerin etkisi incelenmiştir. Yaşa göre değerlendirildiğinde, yaş arttıkça enerji gereksinimi azalsa da bu anlamlı bir azalma olmamıştır. Bayan hastaların alması gereken enerji miktarı erkek hastalara göre anlamlı düzeyde daha az bulunmuştur. Tedavi gördükleri bölüme göre değerlendirilmede anlamlı düzeyde bir fark bulunmamıştır.Hastaların yedi gün süresince almış olduğu kalori miktarının, alması gereken kalori miktarından düşük olduğu saptamıştır. Her bir gün için yapılan istatistiksel değerlendirmede fark anlamlı bulunmuştur. Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi gören hastaların kalori gereksinimlerinin belirlenmesi ve bu gereksinimlerinin karşılanmasında uygun izlem yöntemlerinin kullanılması, hastaların gereksinim duyduğu kalori miktarını almasının sağlanması amacıyla uygun kurum politikalarının geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective research is to ascertain caloric needs of intensive care unit (ICU) patients and their actual caloric intake.The sample of the study is 99 patients, who were managed during seven days in ICU of Zonguldak Karaelmas University Teaching Hospital between the 1st of October, 2006 and the 31 st of February, 2007. Data were collected from computerized records and order files. The energy need for each patient was calculated according to Schofield formula and energy intake was appointed according to daily diet or enteral nutrition or parenteral nutrition as well as intravenous glucose solutions infused or a combination in seven days.It has been found that the energy that was supplied each day to the patients was statistically lower than that was actually they needed. The effects of age, gender, clinical department on caloric supply were examined also. Women patients? caloric needs were significantly lower than men patients. There was no statistically significant difference among caloric needs of patients and patients? age and departments that they are treated.Energy provided to ICU patients was significantly less than energy needed, even for each day during seven days period of the study. Because of this, appropriate follow up policy should be constructed for actual energy supplement for ICU patients.