Bazik fibroblast büyüme faktörünün plasenta ve umblikal korddaki lokalizasyonu
Localization of basic fibroblast growth factor on placenta and umblical kord
- Tez No: 203538
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ELVAN OK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Plasenta gebelik süresince anne ile fetus arasında bağlantıyı sağlayarak fizyolojik değişimler yapan geçici bir organdır. Plasenta ile fetus arasındaki ilişki umblikal kord ile sağlanır. Fibroblast büyüme faktör ailesinin bir üyesi olan bazik fibroblast büyüme faktörü (bFGF) güçlü bir anjiyogenik molekül olup, farklı doku ve organ sistemleri üzerinde etki gösterir. Yapılan bazı çalışmalarda bFGF'nin plasentanın farklı dönemlerindeki ekspresyonu ve umblikal korddaki lokalizasyonu farklı yöntemlerle gösterilmiştir. Bu çalışmada, diğer çalışmalardan farklı olarak gelişimini tamamlamış plasenta ve umblikal kordun farklı iki bölgesinde bFGF'nin lokalizasyonunun immünohistokimyasal olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Kliniği ve Zonguldak Devlet Hastanesi Kadın Doğum Servisinde Ocak-Şubat 2006 tarihleri arasında normal vajinal yol veya sezeryanla doğum yapmış 18-37 yaş arası kadınların 34-41. gebelik haftasındaki 13 adet normal plasenta ve umblikal kordu bu çalışmaya dahil edildi. Plasentadan; umblikal kord çıkış bölgesi (P0) ve buraya 5 cm uzaklıktaki bir noktadan (P5) ve umblikal korddan; plasentadan çıkış bölgesi (U0) ve buraya 10 cm uzaklıktaki başka bir noktadan (U10) olmak üzere iki örnekleme yapıldı. Kesitler, Hematoksilen&Eozin ile boyanarak histomorfolojik olarak değerlendirildi. Belirli bölgelerdeki bFGF immün reaksiyonuna göre immünohistokimyasal değerlendirilmesi mikroskopik düzeyde yapıldı. Sonuç olarak çalışmamızda plasentanın farklı bölgeleri arasında farklı bFGF immün reaksiyonu saptandı. P5 noktasında P0'a göre anlamlı bir bFGF immün reaksiyon azalması gözlendi. Bu durum, plasentanın villöz gelişimindeki anjiyogenezde bFGF'nin etkisini desteklediği yönünde değerlendirildi. Umblikal kordun iki örnekleme bölgesi arasında bFGF immün reaksiyonunda bir farklılık görülmedi. Bu durum, umblikal kord vaskülarizasyonunun ve kord yapısının umblikal kord boyunca değişmediğini destekleyen bir kanıt olarak yorumlandı.
Özet (Çeviri)
Placenta is the temporary organ that provide connection between mother and fetus and physiological exchange throught gestation. Umblical cord provides relationship between placenta and fetus. Basic fibroblast growth factor (bFGF) is the member of fibroblast growth factor family and has strong anjiogenic molecule. bFGF has effect on different tissues and organ systems. In some studies, localization of bFGF was found with different techniques at different term of placenta and umblical cord. In this study, it is aimed to present localization of bFGF on term placenta and umblical cord at different regions with immunohistochemistry. This study differ; than other studies with this property. 13 pieces of normal placenta and umblical cord from 13 woman between 18-37 years that were all at 34-41. gestation weeks were studied. Samples were collected from normal vaginal or sectio delivery between January-February 2006 at Zonguldak Karaelmas University Faculty of Medicine Department of Jinecology Clinic and Zonguldak Goverment Hospital Department of Gynecology Clinic. Placenta was sampled at two region that zone of near the umblical cord (P0) and 5 cm distant from this point (P5) and umblical cord was sampled at two region that point of near the placenta (U0) and 10 cm distant from this point. They were estimated histomorphological with hematoxylin&eosin (H&E) stain. bFGF protein expression were examined by immunohistochemical methods at microscopic level. At the end of this study, different bFGF immunreaction was determined at different region of placenta. Immunoreaction of bFGF was decreased at P5 compared to P0. This result show that angiogenesis of villus formation of placenta is supported by bFGF. Immunoreaction of bFGF wasn?t differed between the two region of umblical cord. This result was concluded effect of bFGF on umblical kord vascularization and cord formation. Constant structure of umblical cord was concluded with bFGF immunoreaction.