Deneysel iskemik sol kolon anastomoz modelinde eritropoetinin anastomoz iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of erythropoietin on anastomotic healing in an experimental model of ischemic left colonic anastomosis
  1. Tez No: 203546
  2. Yazar: SAMİ DİBEKLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CÖMERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dibeklioğlu S., Deneysel iskemik sol kolon anastomoz modelinde eritropoetinin anastomoz iyileşmesi üzerine etkisi . Zonguldak 2008.Kolorektal rezeksiyon sonrası gelişen anastomoz komplikasyonları günümüzde yüksek mortalite ve morbiditeye neden olmaktadır. Özellikle iskemi varlığında, primer sol kolon rezeksiyonu sonrası anastomozlarda kaçak önemli bir problem olarak görülmektedir. EPO'in apopitozu azaltma, inflamasyonu baskılama, anjiogenezi arttırma ve oksidatif strese karşı koyma gibi fonksiyonları doğrultusunda genel bir doku koruyucu sitokin olduğu görüşü hakimdir. Çalışmamızın amacı yüksek doz sistemik eritropoetin (EPO) uygulamasının iskemik sol kolon anastomozlarında iyileşmeye olan muhtemel etkisinin incelenmesidir.Otuz adet erkek Wistar albino cinsi rat randomize olarak, herbiri 10'ar denekten oluşan üç gruba ayrıldı. Grup I, kontrol grubu olup sadece uç uca sol kolon anastomozu uygulandı. Grup II ve III'de ki ratlara anastomoz hattının 2 cm proksimal ve 2 cm distalindeki kolon segmentini besleyecek mezokolonik damarlar koagüle edilerek iskemik anastomoz yapıldı. Grup III'e ek olarak yüksek doz (1500IU/kg) EPO intramusküler olarak uygulandı. Ameliyat sonrası 4.
Özet (Çeviri)
Dibeklioğlu S., The effect of erythropoietin on anastomotic healing in an experimental model of ischemic left colonic anastomosis. Zonguldak 2008.Currently, anastomotic complications following colorectal resections result in high mortality and morbidity. Anastomotic leakage is an important problem after primary resection in the left colon and is even more prominent in the presence of ischemia. Erythropoietin (EPO) is considered to be a general tissue protective agent due to its antiapopitotic, antiinflammatory, angiogenic and antioxidative properties. The aim of our study is to evaluate the possible effects of high dose systemic EPO administration on anastomotic healing in an experimental model of ischemic left colonic anastomosis.Thirty male Wistar albino rats were randomized into three groups, each including 10 rats. Group I rats received standard end-to-end left colonic anastomosis. Ischemic anastomosis was performed in Groups II and III rats by coagulating mesocolon vessels 2 cm along each anastomotic end. Group III rats were treated with high dose (1500 IU/kg) intramuscular injection of EPO.