Cilostazol'un deneysel iskemik sol kolon anastomoz modelinde iyileşmeye etkisi
The effect of Cilostazol on anastomotic healing in an experimental model of left colonic ischemia.
  1. Tez No: 374876
  2. Yazar: METİN VARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDENİZ KARADENİZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Metin VARLI“Silostazol'un ratlarda deneysel iskemik sol kolonik anastomoz iyileşmesi üzerine etkisi”Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Genel cerrahi, Uzmanlık Tezi, Zonguldak, 2014. Giriş-Amaç: Gastrointestinal sistem cerrahisinde anastomoz ile ilişkili komplikasyonlar oldukça kötü sonuçlar doğurmaktadır. Günümüze dek geliştirilmiş cerrahi, medikal ve teknik ilerlemelere karşın anatomoz kaçağının yüksek mortalite ve morbidite oranları araştırmacıları iyileşmeyi olumlu etkileyebilecek ajanlar üzerinde çalışmaya yönlendirmiştir. İskemi iyileşmeyi olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Fosfodiesteraz inhibitörleri siklik AMP ve siklik GMP gibi hücre içi ikincil habercilerin inaktivasyonunu önleyen ve ilk olarak rat beyninde keşfedilmiş ajanlardır. Silostazol selektif fosfodiesteraz 3 inhibitörü olup periferik vasküler hastalıkta intermittan kladikasyo tedavisinde kullanılmaktadır. Temel etkisi arterlerde dilatasyon yaparak kan akımın arttırmak ve trombosit agregasyonunu baskılayarak koagülasyonu önlemek şeklindedir. Bu noktadan hareketle silostazolun anastomozlarda primer kaçak nedeni olarak görülen iskeminin negatif etkilerini ortadan kaldırabileceği hipotezini oluşturduk. Çalışmamızın amacı oral Silostazol uygulamasının iskemi oluşturulmuş sol kolon anastomoz modelinde iyileşmeye olan etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Otuz iki adet erkek Wistar albino cinsi rat randomize olarak, her biri 8'er denekten oluşan dört grup oluşturuldu. Deneklere normal ve iskemik sol kolon anastomozu uygulandı. Deney grubuna oragastrik yöntemle 10 mg/kg/gün dozunda silostazol verildi. Anastomoz iyileşmesi ameliyat sonrası 4. günde, patlama basıncı, doku hidroksiprolin düzeyi, histopatolojik parametreler ve biyokimyasal analiz kullanılarak değerlendirildi. Gruplar: Otuz iki adet rat randomize şekilde 4 gruba ayrıldı. GRUP A: Standart anastomoz GRUP B : Standart anastomoz+silostazol GRUP C: İskemik anastomoz GRUP D: İskemik anastomoz+silostazol Bulgular: Silostazol uygulamasının 4.
Özet (Çeviri)
Metin Varlı“The effect of cilostazol on anastomotic healing in an experimental model of left colonic ischemia.”Bülent Ecevit University Faculty of Medicine, General Surgery, Dissertation, Zonguldak 2014 Introduction and aim: There are resulted in rather with anastomosis related complications at gastrointestinal surgery. Until recently improved surgical, medical and technical progress, the high mortality and morbidity rates of anastomotic leakage researchers able to positively affect healing agents has led to work on. Ischemia is one of the most important factors affecting negatively on healing. Phosphodiesterase inhibitors are agents such as cyclic AMP and cyclic GMP prevent inactivation of an intracellular second Messenger and which was first discovered in rat brain. Cilostazol, a selective phosphodiesterase3 (PDE 3) inhibitor, is currently used in the treatment of peripheral vascular disease intermittent claudication. The main affect form is to increase blood flow by dilatation of arteries and to prevent coagulation by inhibiting platelet aggregation. From this point forth, we have created hypothesis that cilostazol, eliminates seen as the primary cause of the anastomotic leakage, in the negative effects of ischemia. The aim of our study, oral administration of cilostazol ischemia in the left colon anastomosis healing was to examine the effects. Materials and Methods: Thirty-two male Wistar albino rats were randomized to four groups of subjects each with 8 was created. Normal and ischemic left colon anastomosis was performed to subjects. Cilostazol was given to experimental group on 10 mg / kg / day with orogastric manner. 4 days after surgery anastomotic healing, bursting pressures, tissue hydroxyproline levels, histopathological and biochemical parameters were evaluated using analysis. Groups: Thirty-two rats were randomized into 4 groups.